Singapur letos jako první země na světě povolil produkci umělého masa ve zkumavce. Na rozdíl od různých sójových náhražek jde ale o skutečné maso vytvořené z kmenových buněk v bioreaktoru. Vybrané buňky byly odebrány ze živých zvířat, následně se do nich dodávaly živiny z rostlin a výsledné maso – kuřecí nugetky – má stejné nutriční hodnoty jako z řeznictví, ovšem v případě velkovýroby s mnohem nižšími náklady. Jedná se o nenápadnou událost se zásadními dopady. 

V posledních letech prudce stoupá poptávka po mase bez nutností zabíjení zvířat a bez zátěže na životní prostředí. Čím dál vice je v kurzu také veganství – mnozí velcí producenti masa, např. americký Tyson Foods – přichází na trh s rostlinnými variantami a firma Beyond Meat vyrábějící „veganské burgery“ se na jednu chvíli stala investičním hitem. Před dvěma lety vstoupila na burzu a nyní se prodává za více než dvojnásobek. 

Uvedené společnosti ale vyrábějí pouze náhražky. V Singapuru se však americké společnosti Eat Just povedlo vyrobit opravdové maso s odpovídajícími výživovými hodnotami i chutí. Odborníci se navíc shodují na tom, že jakmile se zvětší produkce, bude na výrobu potřeba mnohem méně vody a energie, než u běžného masa. Není totiž bez zajímavosti, že na jeden kilogram hovězího se spotřebuje až 15 500 litrů vody a z jedné krávy dostaneme v kalorickém ekvivalentu okolo 5 % živin, které v průběhu života sežere. Výroba v „reaktoru“ je tedy daleko efektivnější, což bude v budoucnosti klíčové, ne-li přímo nutností.

Za 35 let se lidská populace zvětší z nynějších 7 na 10 miliard a také v souvislosti se zvyšováním životní úrovně prudce stoupne průměrná spotřeba živočišných produktů. Ještě v r. 1990 snědl běžný obyvatel země celkem 33 kg masa za rok, ale nyní je to již o třetinu více a např. v ČR (ostatně i v jiných vyspělých zemích) je v současnosti průměrná spotřeba okolo 80 kg na osobu. Pokud by se tedy měla dostat celosvětová konzumace na úroveň bohatých států, zřejmě na to nebudeme mít dostatek prostoru a určitě si nekoupíme kus hovězího, vepřového nebo kuřecího za cenu, kterou platíme dnes. 

Maso je však podstatnou výživovou složkou lidské potravy a rostliny ho stěží plnohodnotně nahradí. Proto je přijatelným řešením jeho umělá výroba za zlomek potřebných vstupů. Tuto budoucnost ostatně předpovídá řada odborných studií. Např. konzultantská firma AT Kearney odhaduje, že do r. 2040 bude většina masa vyrobena laboratorně a podle studie publikované Evropskou komisí se dosavadní alternativní technologické zemědělství stane do dvaceti let hlavním proudem. Již teď je tedy zřejmé, že maso ze zkumavky představuje jedno z nejpespektivnějších odvětví pro potenciální investory a v této souvislosti bude zajímavé sledovat další vývoj jedné malé společnosti Eat Just, která výhledově plánuje vstup na burzu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno