jednání, bankéřka, investice

Investování je v principu nejistá věc, avšak čím je časový horizont delší, tím více odpadá riziko jednorázových výkyvů cen. Zatímco krátkodobé spekulace se podobají hraní v casinu, spoření v řádu let je o tvrdých fundamentech. A pokud se vyberou správné tituly, návratnost může být velmi solidní. Své o tom ví známý investor Warren Buffett, který dosahuje průměrného zisku okolo 20 % ročně (dvojnásobek oproti indexu S&P) a postupně se vypracoval na jednoho z nejbohatších lidí na planetě. Jeho investiční horizont je v ideálním případě „na věky“, nebo alespoň na mnoho let. Každý zkušený investor ale ví, že kámen úrazu spočívá v dobrém výběru akcií.

Nejprve je nutné zvolit vhodné odvětví s dlouhodobými stabilními zisky, ideálně pak s růstovým potenciálem do budoucna. V tuto chvíli se investor mění tak trochu ve vizionáře, protože musí správně odhadnout, o jaké zboží či služby bude zájem za 5,10 nebo i 20 let. V prvé řadě to jsou samozřejmě sektory běžných lidských potřeb, jako např. nápoje, potraviny, alkohol nebo hygienické prostředky. V jejich případě se dá očekávat stabilní zdroj tržeb a jmenovaná odvětví jsou navíc anticyklická, tudíž příliš nepodléhají ekonomickým výkyvům.

Investor by ale měl být schopný najít i sektory s dlouhodobým růstovým potenciálem. Vzít v úvahu celkové změny společnosti a zvážit, které oblasti lidské činnosti mohou mít zářnou budoucnost. Analýza přitom nemusí být vůbec složitá. Favoritem jsou obecně technologie, ale také obory s nimi spojené jako třeba telekomunikace, data či energetika. Probíhající digitalizace sebou totiž váže čím dál více informací, které je nutné vyhodnocovat, neobejde se bez robustní infrastruktury a hlavně potřebuje „šťávu“ v podobě elektřiny. Zkuste si mimoděk vybavit, v jaké míře jste využívali elektroniku před 10-20 lety, kolik nyní a do jaké míry vzroste tato potřeba v době 5G, elektromobilů a čím dál pokročilejších robotů. Stabilní zdroj energie se bude brzy vyvažovat zlatem.

Cenu zlata bude mít do budoucna, mj. kvůli COVIDu, i zdravotnictví a farmacie. Nejde ale jen o pandemii, demografický trend vyspělých zemí je neúprosný a povede ke stárnutí populace, která bude v čím dál větší míře poptávat léky, zdravotní péči nebo ošetřovatele v sociálních službách. Zájem o uvedená odvětví bude však stoupat i v rozvojových zemích souběžně se zvyšováním životní úrovně.

Silný trend posledních let je také ekologie. Vyspělá technologická společnost logicky čím dál více řeší, jak správně hospodařit s vodou nebo jak recyklovat vzrůstající množství odpadů. Ti, kdo na tyto otázky najdou řešení, se mohou těšit na slušné tržby.