US akcie zpočátku vypadaly na to, že by mohlo pokračovat počáteční nadšení z úvodu týdne, kdy např. index DJIA zaznamenal třetí největší bodový nárůst v historii a i ostatní indexy měly zpočátku solidně hodnoty v plusech. Nicméně postupem času toto momentum nevydrželo a indexy se následně ocitly v negativních teritoriích, kde i zůstaly v závěrečných fázích seance a při uzavření obchodního dne v úterý.

Opětovné oslabení trhů lze odvozovat od obav z potenciální obchodní války mezi Čínou a USA, když investoři ocenili pravděpodobnost těchto ochranářských praktik a dopad na trhy z opatření obchodních partnerů.

Jedná se o to, že president Trump hodlá uvalit celní tarify v hodnotě až 50 mld. USD na čínské zboží a samozřejmě Čína by realizovala určité protiopatření. Nicméně poslední vývoj dává jistou naději, že obě zainteresované strany budou řešit záležitost rozumně u jednacího stolu, jak se vyjádřil čínský premiér Li Keqiang.

Navíc na trzích je patrný rotační pohyb směrem od titulů z technologického sektoru, tzv. „high-flying tech“ akcie. Nicméně zatím není jasné, kde budou tyto prostředky znovu umístěny a do jakých instrumentů.

Hlavní US akciové indexy tedy skončily takto: blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 23857 bodů (-1,4%) s tím, že 25 komponentů z 30 v indexu skončilo v minusu. Další index, technologický Nasdaq Composite zakončil seanci oslabením o -2,93% na hodnotě 7008 bodů. Širší index SP 500 zavíral na úrovni 2612 bodů (-1,7%) s tím, že sedm z 11 hlavních sektorů skončilo níže.

V současné době schází do konce března pouze dva obchodní dny a indexy jsou v negativních výkonnostních teritoriích. DJIA je -4,7% za březen a od začátku roku -3,5%. SP 500 zatím klesl v měsíci o -3,7% a Nasdaq Composite oslabil o -3,6%.

Středeční obchodování má k dispozici zajímavá makrodata s ekonomickou silou. Jedná se tedy o aplikace nových hypoték, US HDP za 4.Q.  s očekáváním růstu o 2,7%, dále obchodní bilance s možným deficitem -74 mld. USD, korporátní profity, maloobchodní a velkoobchodní zásoby, dále čekající prodeje domů s cifrou v konsensu 3% a také tradiční středeční zásoby ropy podle EIA.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 64,50 USD za barel (-1,16%) a ropa Brent stojí 69,48 USD za barel (-0,9%). Zlato na COMEX má cenu 1345 USD zas trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,2392 a vztah USD/JPY je na čísle 105,47.

Indikace US futures mají spíše minusové stavy, když DJIA je -64 bodů, Nasdaq 100 je -58 bodů a SP 500 má číslo -8,50 bodů.