Na US akciových trzích v závěru týdne pokračovala praktická ukázka toho, jak se chovají burzy a trhy v případě nejistoty a určitých obav, tentokrát z toho, jak se vyvine spor mezi USA a Čínou o uplatňování celních tarifů. Tento protekcionistický postoj samozřejmě nemá vůbec dobrý vliv na trhy a ty potom podléhají výprodejům a to značným.
Především z tohoto poklesu se odvíjí ztráty především v průmyslu a financích, jak spor eskaluje.
Trhům také mnoho podpory nepřidal projev nového šéfa FED Jerome Powella, ve kterém obhajoval spíše politiku zvyšování úrokových sazeb, ale trpělivou…
Hlavní US akciové indexy tedy skončily páteční obchody s těmito stavy:
Blue chips index klesl o -2,34% na hodnotu 23932 bodů, což mu přineslo týdenní pokles o -0,7% Všech 30 komponentů indexu skončilo v minusu.
Technologický index Nasdaq Composite skončil na čísle 6915 bodů, tj. -2,3% a týdenní pokles činí -2,1%.
Širší index SP 500 korigoval o -2,19% na závěrečnou úroveň 2604 bodů s tím, že všech 11 hlavních sektorů skončilo v minusu. Více než 95% akcií indexu SP 500 bylo v záporu. Nejvíce poklesly průmysl a finance a to o -2,7%, resp. o-2,4%.
Nejvíce tedy investory zajímá jaký bude mít vliv potenciální obchodní boj mezi USA a Čínou na domácí a globální růst. Trump požádal reprezentanty US obchodu o zvážení dalších extra tarifů na čínské zboží za 100 mld. USD a jejich možné vytipování. Čínský ministr obchodu reagoval tím, že Čína odpoví svými opatřeními pokud bude potřeba.
Nový ekonomický poradce řekl, že administrativa pouze zvažuje tarifní tlaky a doufá, že o tomto problému budou jednání v příštích měsících.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na cenu 62,20 USD za barel a ropa Brent stojí 67,35 USD za barel. Zlato na COMEX stojí 1332,70 USD za trojskou unci.
Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,2285 a vztah USD/JPY je na hranici 107,06.
Indikace US futures vyjadřují volatilitu a jsou v plusech, když DJIA je +183 bodů a SP 500 je +17,30 bodů.