Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zrychlil na 2,7 procenta z lednových 2,5 procenta. Výraznější byl růst cen naposledy v říjnu roku 2017. Na zrychlení inflace se podílelo hlavně zdražení potravin a ke zvyšování cen přispěly také náklady na bydlení. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně ceny také vzrostly, a to o 0,2 procenta.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů po lednovém mírném poklesu v únoru meziročně stouply o 1,3 procenta. Zdražila především zelenina, jejíž ceny stouply téměř o čtvrtinu. Například brambory zdražily oproti loňskému únoru dokonce o více než dvě třetiny. „Cena kilogramu brambor byla nejvyšší od června 2013,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Lihoviny zdražily o 4,5 procenta, pivo o 2,5 procenta a tabákové výrobky o 4,3 procenta.

Rostly také třeba náklady na bydlení. Ceny elektřiny stouply o 8,9 procenta, zemního plynu o 3,6 procenta a teplé vody o 4,2 procenta. Nájemné v bytech vzrostlo o 3,8 procenta. Na růstu cen mělo podíl i zdražení služeb. Například finanční služby podražily o 4,3 procenta, stravovací služby o 4,1 procenta a ubytovací služby o 2,2 procenta. Celkově stouply ceny zboží o rovná dvě procenta a ceny služeb o 3,9 procenta.

Poklesly naopak třeba ceny oděvů, jejichž zlevňování v únoru zrychlilo na 3,2 procenta z lednových 2,4 procenta. Také se téměř na nulu snížil růst cen pohonných hmot a olejů. Zatímco v lednu ještě zdražovaly o 1,6 procenta, v únoru již jejich ceny stouply pouze o 0,1 procenta.

Meziměsíční růst cen podle statistiků ovlivnilo především zdražení v rekreaci a kultuře nebo zvýšení cen potravin. Stouply třeba ceny dovolených s komplexními službami o 4,9 procenta a ceny zeleniny o 7,6 procenta.

Čtěte také:

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru klesl na 17,6 mld. Kč.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.