Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů mezi Moskvou a Rijádem mimo jiné v oblastech energetiky, ropy, zdravotnictví, obchodu, kultury a turismu. S odvoláním na sdělení saúdskoarabského ministerstva energetiky o tom informoval web Arab News. Putin přiletěl do Saúdské Arábie v pondělí a jde o jeho první cestu do islámského království od roku 2007. Dnes by ruský prezident měl odletět do Spojených arabských emirátů.

Putin se setkal s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Hlavními tématy rozhovorů byly podle agentury SPA nejnovější vývoj v severní Sýrii, kde minulý týden zahájilo ofenzivu proti kurdským milicím Turecko, a válka v Jemenu, kde je na straně vlády zapojena Saúdská Arábie. Dalším tématem jednání byly podle mluvčího Kremlu ceny ropy.

Putinova návštěva Saúdské Arábie podle zpravodajského webu Al-Džazíra představuje posílení vztahů mezi dvěma státy, které v uplynulých letech spolupracovaly s cílem zajistit vysoké ceny ropy, ale v otázce regionálních konfliktů podporovaly jiné aktéry. Zatímco Moskva v syrské válce stojí na straně prezidenta Bašára Asada, Rijád se postavil za opozici. Rusko v uplynulých letech také upevnilo své vztahy s šíitským Íránem, který je hlavním mocenským rivalem sunnitské Saúdské Arábie. V uplynulých měsících se napětí mezi Teheránem a Rijádem ještě více vyostřilo a Putin se již dříve nechal slyšet, že by Rusko mohlo pomoci situaci zlepšit, jelikož má blízké vztahy s oběma státy.

Na dotaz, zda může posílení vztahů Rijádu a Moskvy zhoršit tradičně blízké vztahy Saúdské Arábie s USA saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr odpověděl, že nejde o rozpor. „Nemyslíme si, že (naše) blízké vztahy s Ruskem mají jakýkoliv negativní dopad na náš vztah se Spojenými státy… Domníváme se, že můžeme mít strategické pevné vztahy se Spojenými státy a zároveň vyvíjet naše vztahy s Ruskem,“ řekl.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Saúdská Arábie se rozhodla nabídnout investorům akcie firmy, aby získala peníze ke snížení závislosti své ekonomiky na ropě a k tvorbě nových pracovních míst. Minulý týden byla cena jedné akcie stanovena na 32 rijálů (téměř 200 Kč). Prodej podílu ve výši 1,5 procenta by tak měl vynést 25,6 miliardy dolarů (zhruba 589 miliard Kč). Zatím největším vstupem na burzu byla nabídka čínské firmy Alibaba, která z prodeje akcií v roce 2014 získala 25 miliard dolarů. […]

Comments are closed.