Něco velmi zajímavého se děje na světových akciových trzích.
Akciové trhy se momentálně chovají tak, jak je obvyklé na počátku býčího období. Je o tom přesvědčen Callum Thomas, zakladatel společnosti Topdown Charts, která se zaměřuje zejména na technickou analýzu kapitálových trhů.
Podle Thomase existují přinejmenším tři důvody, proč nás čeká růst hodnoty cenných papírů v čele s akciemi. Za prvé, počet zemí, ve kterých se cenné papíry momentálně obchodují na ročních maximech dosáhl patnácti. Pro vyváženost jde o mix jak rozvinutých, tak rozvíjejících se zemí, což důvěryhodnost tohoto indikátoru zvyšuje. Thomas připomíná, že něco podobného se odehrálo na začátku býčích období v nedávné minulosti. A to během cyklů v letech 2009 až 2011, 2012 až 2015 a 2016 až 2018.
Druhým takovým znamením je pravidlo dvaceti procent. To říká, že nejméně dvacet procent nejvýznamnějších titulů nad svou nejnižší úrovní za poslední rok. Podle tohoto pravidla se tak dá o býčím trhu hovořit už v téměř třiceti procentech zemí.
Třetím indikátorem je pak podíl zemí, kde jejich nejvýznamnější akciové tituly dosáhly vyšší úrovně než ve stejném období předchozího roku. V současnosti se v této fázi nachází asi sedmdesát procent zemí a toto procento je stále v rostoucí fázi.
V neposlední řadě hraje akciovým trhům do karet nedávné snížení úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem, což znamená, že na trhu bude i nadále přebytek likvidity, který z velké části bude zřejmě končit právě v akciích. Pokud v brzké době navíc skončí obchodní spory mezi USA a Čínou, může to akciovým trhům ještě pomoci.