Dnešním dnem začíná platit snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) u dodávek tepla. Klesla z 15 na deset procent. Výrazný pokles cen změna podle firem nepřinese, má ale pomoci tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.
„Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti udržet,“ uvedl už dříve předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela. Podotkl, že zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy Kč, v roce 2019 to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy korun a letos až 13 miliard korun.
S návrhem na snížení DPH u dodávek tepla a chladu přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran. Varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů. Například Pražská teplárenská uvedla, že zvýší ode dneška ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně podle ní ale lidé zdražení ve svých rozpočtech nepocítí.
TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů tepla. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.
Zdroj: ČTK