Zavření hranic mezi ČR a Německem a Rakouskem prakticky zrušilo příhraniční obchod s tabákem. Na 500 prodejen tabáku v příhraničí již muselo zavřít. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil jeden z distributorů cigaret v ČR – British American Tobacco (BAT). Ten na trh českém trhu prodává například značky Lucky Strike a Pall Mall.

Příhraniční obchod podle firmy představuje až 30 procent domácího trhu, což bude pro státní rozpočet znamenat ztrátu 1,8 miliardy korun měsíčně. Další ranou pro koncové prodejce jako trafiky bude podle firmy to, že nestihnou prodat do konce května výrobky se starou nižší spotřební daní, které budou potom muset zničit.

„Každý měsíc se na hranicích prodají cigarety přibližně za 2,3 mld. Kč, z toho 1,4 miliardy Kč tvoří spotřební daň a 0,4 miliardy Kč daň z přidané hodnoty, o které přichází státní rozpočet,“ uvádí společnost.

Kvůli nařízení vlády, i přestože mají trafiky výjimku, bylo podle firmy zavřeno 12.000 provozoven, které prodávaly tabákové výrobky. Mnoho z nich má, jak BAT uvádí, výraznou zásobu starších výrobků s nižší daní.

„Postiženy budou všechny články dodavatelského řetězce. Na rozdíl od výrobců si však velkoobchodníci a maloobchodníci nemohou požádat o vrácení již zaplacené spotřební daně, dopad na ně tedy bude největší a v mnoha případech až likvidační,“ uvedl ředitel komunikace BAT. Řešením by podle něj byla možnost doprodeje zásob alespoň tři měsíce od umožnění přeshraničních nákupů.

Zákazníci si také podle firmy nakupují ve větších objemech do zásoby, do samotných obchodů kvůli epidemii proto nechodí tak často. Výrazně tak roste počet objednávek po internetu.

British American Tobacco v Česku v roce 2018 klesl zisk o 39 procent na 67,9 milionu korun. Tržby se firmě zvýšily o více než 960 milionů korun na 34,1 miliardy. Společnost kromě cigaret prodává také zahřívané tabákové výrobky glo, elektronické cigarety či nikotinové sáčky bez obsahu tabáku.

Zdroj: ČTK