Prodejci pohonných hmot ve Velké Británii pláčou. Po zavedení kroků omezujících volný pohyb osob klesla totiž poptávka po jejich produktech o 50 až 70 procent, zjistila britská Asociace prodejců pohonných hmot.
Většina pumpařů na pokles poptávky reaguje stornováním nových objednávek, jelikož se jim hromadí zásoby již nakoupeného benzínu a nafty. Po celé Velké Británii rapidně poklesl objem provozu osobních automobilů, což se pochopitelně na spotřebě paliva v zemi projevilo.
Pokles poptávky po pohonných hmotách ale není britské specifikum. Zasáhl prakticky každou zemi, která se proti šíření nákazy koronavirem rozhodla bojovat omezením volného pohybu. Nižší spotřeba automobilových paliv se odráží také na trhu se základní surovinou pro výrobu pohonných hmot, tedy ropou. Barel ropy typu brent se prodává těsně pod třicetidolarovou hranicí.
Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) ale může být ještě hůře. Vzhledem k tomu, že omezení pohybu se týká zhruba tří miliard obyvatel, poptávka po ropě, ani její cena se hned tak nezvedne. IEA dokonce předpovídá, že by mohlo dojít k dalšímu až dvacetiprocentnímu propadu celosvětové poptávky po černém zlatu.