ropa

„Je příliš brzy na to, abychom věděli, jak a kdy vakcíny umožní návrat k normálnímu životu. Náš výhled nyní nepočítá s jejich zásadním dopadem v první polovině roku 2021,“ uvedla IEA. „Ze slabého výhledu poptávky a zvýšení produkce některých zemí (…) vyplývá, že nynější výchozí hodnoty jsou příliš slabé na to, aby cenám nabídly pevnou oporu,“ dodala organizace.

Agentura kvůli dalšímu růstu počtu případů nákazy covidem-19 zejména v Evropě a ve Spojených státech snížila odhad poptávky na letošní rok o 400.000 barelů ropy denně. Na příští rok předpovídá růst o 5,8 milionu na 97,1 milionu barelů denně, což ale pořád bude asi tři miliony barelů denně po úrovní loňského roku.

Členové Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v srpnu a v září mírně snížili své zásoby ropy, upozornila IEA. Úroveň zásob suroviny ale podle ní nemá daleko od nejvyšších hodnot z května, kdy byla pandemie covidu-19 na začátku. Země OECD mají nyní v zásobách v porovnání s květnem pouze o 51 milionů barelů ropy denně méně.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem zvažují, že odloží zvýšení těžby ropy plánované na začátek příštího roku. Druhá vlna pandemie totiž brání oživení poptávky po pohonných hmotách. Teď se barel severomořské ropy Brent prodává zhruba za 43 dolarů, zatímco na konci října stál kolem 37 dolarů.