USA, Amerika

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu vzrostl oproti září o 0,9 procenta. V září byl přitom jeho růst o půl procentního bodu nižší. V meziročním vyjádření pak spotřebitelské ceny poskočily o 6,2 procenta, což je nejvíce od listopadu 1990. Tehdy americká míra inflace dosáhla 5,4 procenta.

Jádrová inflace, tedy očištěná od vlivu administrativních úprav cen a daní, činila v říjnu 4,6 procenta, což je nejvíce od srpna 1991. Aktuální údaje o vývoji americké cenové hladiny negativně překvapily analytiky. Ti podle agentury Reuters očekávali meziměsíční růst cen v USA ve výši 0,6 procenta.

Potvrzují se tak předpoklady některých ekonomů, že inflace zatím zdaleka nebude slábnout. Federální rezervní systém (americká centrální banka) přesto minulý týden zopakovala, že věří, že současná vysoká inflace je pouze přechodná a že tempo růstu cen začne zpomalovat. Proto ke zpřísňování měnové politiky přistupuje opatrně.

1 komentář

  1. […] Inflace v USA sice láme třicetileté rekordy, americký dolar přesto sílí. Vzhledem k zažitým ekonomickým poučkám se tento vývoj může zdát paradoxní. Vždyť nárůst inflačního diferenciálu by měl způsobit, že měna země, v níž se inflace dostává na stále vyšší úrovně, by měla nominálně adekvátně oslabit. Dolar se ale pohybuje přesně naopak. […]

Comments are closed.