Kvůli inflaci a zdražování energií už investuje více než polovina Čechů

Skoro 60 % Čechů se kvůli rostoucí inflaci, vysoké ceně bydlení či zdražování energií bojí o svoji finanční situaci více než před rokem. Více než dvě třetiny lidí také v posledním roce více přemýšlely o tom, jak chránit svoje úspory.

Češi se bojí inflace, stále se proti ní ale neumí dostatečně bránit

Dění na finančních trzích již sleduje 61 % Čechů, ještě loni to přitom byla méně než polovina. Při správě svých financí se podle něho sice řídí jen 47 % lidí, i to je však oproti roku 2021 nárůst o 13 procentních bodů. Mohou za to především obavy z rostoucí inflace, která v březnu dosáhla hodnoty 12,7 procenta. Obává se jí 95 % dotázaných.

„V současné ekonomické situaci musí Češi začít více přemýšlet o tom, jak ochránit svoje úspory. Zatím však máme v této oblasti značné mezery. Třetina lidí například vůbec neřeší, zda jsou jejich investice chráněné proti inflaci. Čtvrtina Čechů si navíc myslí, že nejvýhodnější je ukládat peníze na běžných účtech nebo v hotovosti. Kvůli tomu mohou značnou část hodnoty svých úspor velice rychle přijít. Když k tomu přičteme i ty, kteří preferují spořicí produkty, které svými úroky inflaci ani zdaleka nevyrovnávají, je to už dokonce 53 % všech Čechů,“ vysvětluje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

Důvěra ve spoření klesá, Češi chtějí více investovat

Za poslední rok pak výrazně ochladl zájem o dlouhodobě populární spořicí produkty. Podíl Čechů, kteří je považují za nejvhodnější způsob k uchovávání financí totiž za poslední rok klesl ze 36 % na 28 %. Naopak vzrostl počet lidí, podle kterých je nejlepší peníze investovat, a to z 39 % na 44 %. Nejčastěji Češi preferují přímé investice do nemovitostí, desetina dotázaných nejraději využívá investiční fondy.

Co Češi považovali a považují za nejvhodnější způsob uchovávání financí?

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Současná situace na nemovitostním trhu vyžaduje od investorů opatrný přístup s důrazem na diverzifikaci, neboť prudký růst cen se brzy stane minulostí. České nemovitosti patří mezi nejdražší v Evropě a poptávku omezí růst úrokových sazeb a přísnější limity ČNB. Slušný výnos z kvalitních nemovitostí by však měl zaručit pozitivní dopad návratu turistů či příklon k nájemnímu bydlení,“ dodává Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE.

„Atraktivní jsou v tuto chvíli strategické komodity jako ropa, kovy či zemědělské produkty. Fondy a akcie firem zaměřených na tato odvětví mohou přinést zajímavý zisk díky rostoucím cenám těchto surovin. Stejně tak doporučujeme i fondy zaměřené na akcie alternativních výrobců energií, jako je třeba náš Generali Fond živé planety. Těžit budou z vysokých cen energií, ale také z celkového příklonu k alternativním energiím,“ doplňuje Pohl.

Investuje více než polovina Čechů, hlavně mladí

Celkově investuje do některého z investičních produktů 51 % Čechů. U mužů jde o 63 %, ženy jsou však k investicím zdrženlivější a investuje jich pouze 37 %. Nejvíce lidé investují do akcií – napřímo či prostřednictvím fondů do nich investuje 20 % dotázaných. Do nemovitostí investuje 15 % Čechů, zvláště mezi mladými pak získávají čím dál tím větší oblibu kryptoměny. Celkem do nich investuje už 13 % Čechů a třetina lidí do 26 let.

Kolik procent Čechů investuje - podle věku

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Nastupující generace se obecně více zajímá o způsoby, jak zhodnocovat svoje finance. Dění na finančních trzích sledují téměř tři čtvrtiny mladých a skoro dvě třetiny z nich už samy investují. Jsou také odvážnější a častěji vnímají výkyvy hodnot investic nikoli jen jako nebezpečí, ale také jako investiční příležitost. Zatímco pro ostatní jsou kryptoměny často příliš volatilní, pro mladé jsou naopak lákavé i díky tomu, že do nich mohou investovat už od malých částek či pomocí mobilních aplikací,“ komentuje Mederly.

Kryptoměny – kryptonit pro mladé?

Význam kryptoměn a s nimi spojených aktiv proto podle expertů Generali Investments poroste. Zároveň před nimi ale varují, a to zejména kvůli jejich extrémní volatilitě. Za posledního půl roku klesla hodnota nejznámější kryptoměny Bitcoin zhruba o třetinu, z více než 1,3 milionu korun na zhruba 900 tisíc korun za Bitcoin.

„Zájem o investování mezi mladými vnímáme obecně jako velké pozitivum. Začínat ale právě s kryptoměnami, které jsou vysoce nepředvídatelné, může být velký risk. Na druhou stranu se ukazuje, že po prvotních pokusech s kryptoměnami nebo investičními aplikacemi se mladí často posouvají k tradičnějším formám investování. Celkově proto očekáváme, že bude v Čechách do budoucna investorů přibývat, což je rozhodně dobrá zpráva,“ uzavírá Mederly.

Do čeho Češi investují - podle věku

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE