ropa, ceny ropy, brent

Ceny ropy na světových trzích dnes třetí den v řadě rostou. Děje se tak po přerušení těžby v Mexickém zálivu, kde kvůli hurikánu Francine evakuovali těžební plošiny. Ropa zdražuje i v mezitýdenním srovnání. Tato situace zvyšuje obavy z možného nedostatku zásob, což ještě více tlačí na růst cen. Očekává se, že ceny ropy budou nadále kolísat, pokud se situace v Mexickém zálivu nevrátí do normálu.

Aktuální ceny WTI a Brent

Americká lehká ropa WTI tak kolem 17:45 SELČ přidávala 0,94 procenta na 69,62 USD za barel. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 0,93 procenta na 72,64 USD za barel. Investoři jsou však stále obezřetní, vzhledem k potenciálním geopolitickým rizikům a makroekonomickým faktorům, které mohou ceny ovlivnit.

Stabilizace cen po poklesu

Pokud zisky vydrží, oba kontrakty po několika týdnech zlevňování v mezitýdenním srovnání zlevní. Teprve v úterý přitom Brent poprvé od roku 2021 klesl pod 70 dolarů za barel. Pokud by obchodování skončilo na aktuálních hodnotách, přírůstek za celý týden by se pohyboval kolem tří procent.

Tento růst by mohl naznačovat stabilizaci cen po dlouhém období poklesu, přičemž analytici sledují, zda nedojde k dalším výrazným pohybům. Někteří odborníci ale varují, že volatilita na trzích může pokračovat kvůli nejistým ekonomickým podmínkám a možným změnám v dodávkách.

Globální omezení těžby ropy

Kromě událostí v Mexickém zálivu, které snížily tamní těžbu o 42 procent, k růstu cen přispívá také situace Libyi, kde byla v důsledku politických sporů přerušena těžba na některých polích.Obě tyto situace vedly k omezení celosvětové nabídky ropy, což má přímý dopad na ceny. Politická nestabilita v klíčových ropných regionech zůstává významným faktorem, který trhy pečlivě sledují. Další omezení dodávek by mohlo vést k ještě většímu růstu cen, pokud by se situace v těchto oblastech neuklidnila.