stavebnictví, pokles

Staví se méně bytů i silnic

Stavební výroba v Česku v březnu dál klesla, meziroční pokles zrychlil na šest procent z únorových 4,3 procenta. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což je stavba bytových i nebytových budov, klesla o 4,1 procenta a v inženýrském, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se snížila o 12 procent. Meziměsíční pokles ve stavebnictví činil 0,9 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

„Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Méně stavebních povolení

Stavební úřady vydaly v březnu 6805 stavebních povolení, což je oproti loňskému březnu o 13,3 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb klesla o 6,3 procenta na 44,1 miliardy korun.

Počet zahájených bytů se v březnu meziročně snížil o 21 procenta na 3306 bytů a dokončených bytů bylo 2549 bytů. „Počet dokončených bytů meziročně klesl o 22,7 procenta zčásti vlivem vyšší srovnávací základny z loňského března. Rodinné i bytové domy klesaly podobným tempem a celkový pokles tlumily nástavby zejména bytových domů,“ doplnil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v březnu meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 12,1 procenta.

zdroj: ČTK