Inflační tlaky na straně nabídky odezněly, shodují se analytici, které ČTK oslovila, v hodnocení vývoje výrobních cen v listopadu. Podle nich už není důvod pro další zdražování zboží pro spotřebitele. Vývoj výrobních cen také dává argument pro to, aby Česká národní banka (ČNB) zahájila tento týden snižování úrokových sazeb. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v listopadu ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 0,8 procenta, ceny zemědělských výrobců klesly o 16,2 procenta.
Trend ve Výrobních Cenách a Vliv na Inflační Situaci
„Ve výrobních cenách pokračuje hmatatelné uklidňování inflační situace, které vyplývá z příznivého vývoje na mezinárodních trzích v kombinaci s utlumenou domácí i zahraniční poptávkou. Nákladové důvody pro další zdražování spotřebitelského zboží tak již evidentně z větší části pominuly, což je poněkud v rozporu s veřejnými prohlášeními části podnikatelské sféry, která již v předstihu varuje před další vlnou zdražování své produkce,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Analýza Raiffeisenbank a Dopad na Spotřebitelské Zboží
Také podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona jsou cenové tlaky na straně nabídky minulostí. Průmysloví výrobci podle něj kvůli slabé poptávce musí přistupovat ke slevovým akcím. „Co se týká cen potravin a diskusi o možném navýšení cen pro konečné spotřebitele od ledna příštího roku, tak tento výsledek nám dává další signál, že pro zvýšení cen potravin v rozsahu pět až deset procent není důvod. Naopak se domníváme, že existuje prostor pro snížení cen,“ uvedl Kron. Připomněl, že kromě poklesu cen zemědělských výrobců začali zlevňovat potravináři, dovozní ceny rostly jen mírně a DPH na potraviny příští rok klesne z 15 na 12 procent.
„Výkupní ceny zemědělských komodit jsou často nižší než před začátkem války na Ukrajině. Megawatthodina elektrické energie se na burze obchoduje za méně než 100 eur. K tomu navíc již sedm měsíců klesají ceny zemědělských výrobců a od Nového roku dojde ke snížení DPH na potraviny. To vše by mělo nevyhnutelně vést ke zlevňování potravin v supermarketech,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Vývoj Výrobních Cen a ČNB
Podle odborníků by se vývoj výrobních cen mohl promítnout i do nejbližšího rozhodování ČNB o úrokových sazbách. „Celkově listopadová čísla po smíšeném vyznění říjnových čísel opět potvrzují pokračující dezinflační trend v řadě kategorií cen pro podniky a budou pak na čtvrtečním jednání ČNB sloužit jako další argumenty, proč centrální banka již může zahájit mírně snížení úrokových sazeb,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Základní úroková sazba je sedm procent, většina analytiků čeká, že ji bankovní rada ČNB ve čtvrtek sníží o čtvrt procentního bodu.
Zdroj: čtk