Pasivní příjem

Asi každého láká představa, že i když právě odpočívá, na jeho kontě mu přibývají peníze. Pro drtivou většinu z nás je taková situace pouze snem, drtivá většina z nás totiž peníze vydělává prací, za kterou dostává pravidelnou mzdu. Jenže vybudovat si pasivní příjem nemusí být tak náročné, jak se to na první pohled zdá. Možností se nám nabízí poměrně mnoho, pojďme se tedy na několik tipů zaměřit.

Obsah

pasivní příjem

Pasivní příjem – jak to funguje?

Pasivním příjmem se rozumí pravidelný peněžní příjem, který nám plyne zpravidla z nějakých investic. Jde tedy o peníze, které získáváme, aniž bychom pro to bezprostředně vyvíjeli nějakou aktivitu. Jde spíše o výsledek našich předešlých investičních rozhodnutí. Aktivitu jsme tedy vyvinuli v nějakém okamžiku a inkasovaný pasivní příjem je jakousi odměnou za naši ochotu využít příležitosti, která se nám nabídla.

Na rozdíl od příjmu aktivního, kdy musíme nějakou námahu vynakládat permanentně, u příjmu pasivního se nejvíce „zapotíme“ v době, kdy zdroj takového příjmu budujeme. Neznamená to ale, že stačí chvíli pracovat na začátku a pak už se jen budete až do penze bezstarostně slunit na pláži. I v případě pasivního příjmu je třeba čas od času zkontrolovat, zda jeho zdroj není nějak ohrožen, zda se nezměnila situace na trhu, a tedy zda není třeba nastavení investic generujících pasivní příjem změnit či upravit.

Určitě není vhodné se spoléhat pouze na jeden zdroj pasivního příjmu. Je vlastně stejný princip jako při rozhodování o investicích. I zde platí, že nedáte všechna vajíčka do jednoho košíku, nýbrž si sestavíte portfolio různých druhů zdrojů pasivního příjmu. Na rozdíl od investice, kde pouze očekáváte její zhodnocování v čase, u pasivního příjmu očekáváte něco jako pravidelnou výplatu.

Ale i v případě pasivního příjmu platí (jak už bylo naznačeno), že na začátku stojí investice. Princip pasivního příjmu se nejlépe vysvětluje na příkladech, a tak vám v našem přehledu nabízíme přehled několika tipů.

Možnosti pro pasivní příjem

Dividendové akcie

Do akcií lze investovat ze dvou důvodů. Buď je pořizujete za účelem jejich pozdějšího prodeje se ziskem, nebo je do svého portfolia zahrnujete kvůli pravidelné výplatě podílu na zisku, takzvané dividendě. V prvním případě vlastně jen spekulujete na pohyb ceny a o pravidelném příjmu tak vůbec nemůže být řeč.

Jestliže však investujete do akcií kvůli dividendě, zde už šanci na pravidelný příjem máte. Musíte ale dávat pozor, které akcie jsou ty pravé. Ne všechny akciové společnosti totiž dividendu vyplácejí, některé třeba vůbec či jen málokdy, jiné nepravidelně a další třeba v nepravidelné výši. Než se pro nákup konkrétní akcie rozhodnete, projděte si historii výplaty dividend. A pochopitelně nesázejte jen na akcie jediné společnosti.

Affiliate marketing jako pasivní příjem

Jinou možností, jak si zajistit pasivní příjem, je takzvaný affiliate marketing. Zjednodušeně řečeno jde o aktivitu, při níž získáváte peníze za to, že doporučujete (propagujete) nějaký produkt nebo službu. A to pomocí internetu. Aby vám affiliate marketing přinášel nějaké peníze, je třeba se zaregistrovat do některé z affiliate sítí nebo samotného affiliate programu. Tam získáte svůj affiliate odkaz, který následně umisťujete třeba na své webové stránky, do článků, recenzí nebo blogů, které případně píšete. Zjednodušeně řečeno jde o to, aby váš affiliate odkaz generoval určitému produktu návštěvnost a pochopitelně prodej. Vy pak inkasujete provizi. Ta může být stanovena právě jako procento z prodeje, nebo podle návštěvnosti webových stránek, na které je přivedl váš affiliate odkaz, případně podle počtu prokliků. Příkladem affiliate marketingu jsou například platformy jako Booking, Invia, Heureka a podobně. Affiliate partnerem se ale může stát opravdu každý. Samozřejmě platí, že čím větší dosah affialiate partner má, respektive čím je známější, tím efektivnější (a i výnosnější) tato forma pasivního příjmu je.

jak vydělat peníze

Pronájem nemovitostí

Ale zpět k neotřelým formám pasivního příjmu. Jedním z nich je standardní pronájem nějaké nemovitosti, nejčastěji bytu, ale třeba i kanceláře či jiného nebytového prostoru. Není neobvyklé pronajímat také zemědělskou půdu, a to zpravidla farmáři, který ji obdělává. Výhodou této formy pasivního příjmu je jeho stabilita, pravidelnost a zvyšování v čase. Nevýhoda pak tkví v poměrně velké počáteční investici. K nevýhodám se ale mohou řadit i povinnosti, které vám coby vlastníkovi pronajímané nemovitosti vyplývají. Týká se to hlavně pronájmu bytu nebo domu.

Pokud však nemáte na pořízení nemovitosti, kterou byste chtěli pronajímat, dostatek peněz, nezoufejte. Právě pro vás je vhodný takzvaný realitní crowdfunding. Jedná se o mikroinvestice prostřednictvím internetových platforem. Tímto způsobem můžete investovat do nemovitostí malé částky, které vás nezruinují, a následně inkasovat pravidelný příjem. Existují dva typy realitního crowdfundingu, a to kapitálový a dluhový. U prvního se stáváte podílníkem (spoluvlastníkem) dané nemovitosti, u druhého pak jen poskytujete půjčku na pořízení dané nemovitosti a z ní inkasujete úrokový výnos.

do čeho investovat?

P2B investice, aneb když lidé půjčují firmám

Zkratka P2B znamená peer-to-business a nejde o nic jiného než vztah, kdy lidé půjčují své peníze přímo podnikatelům, respektive firmám. Jedná se prakticky o totožný přesun úspor od drobných střadatelů směrem k dlužníkům-podnikatelům, jaké vznikají prostřednictvím bankovních domů, pouze bez účasti právě bankovních domů. Zatímco banky vstupují do běžného vztahu věřitel-dlužník jako zprostředkovatelé, u P2B investic drobní střadatelé půjčují firmám takzvaně napřímo. Ačkoli se takový způsob investování (respektive půjčování) peněz z hlediska drobného střadatele může zdát riskantní, nemusí to tak být. Pro P2B investice existují podobné platformy jako pro P2P (lidé půjčují lidem), a tak je zde riziko do jisté míry ošetřeno. Navíc je dobré opět připomenout, že i v tomto případě je zodpovědnější půjčit více firem menší částku než větší sumu jedinému podnikateli.

Pasivní příjem skrze P2P, když lidé půjčují lidem

Pokud hovoříme o P2B investicích, pak nelze opomenout standardní P2P, tedy peer-to-peer investice. V Česku existuje minimálně jedna dobře známá a dobře zavedená platforma, která funguje jako zprostředkovatel přeměny úspor na investice mezi jednotlivými lidmi, respektive drobnými střadateli. Jako případný investor (věřitel) máte možnost si vybrat, komu, na co a jak velkou částku půjčíte, za to můžete očekávat výnos, který bude atraktivnější než v případě, že byste své peníze nechali ležet ladem na bankovním účtu.

Státní dluhopisy

Půjčovat samozřejmě můžete i státu, a to prostřednictvím nákupu státního dluhopisu. Jedná se de facto o bezrizikovou investici, ze které vám poplyne pravidelný příjem v podobě výplaty úrokového výnosu. Ten můžete inkasovat čtvrtletně nebo jednou za rok, záleží na podmínkách tranše konkrétního státního dluhopisu. Dluhopisy lze rovněž pořizovat prostřednictvím investičních platforem, případně skrze některý z bankovních domů.

Mohlo by Vás zajímat: Ozios Recenze – Demo účet a další výhody

Korporátní dluhopisy

Na zcela stejném principu fungují korporátní (firemní) dluhopisy. Rozdíl oproti státním je pouze ve výši rizika, a tedy i výnosu. U privátních dluhopisů bývá oboje o něco vyšší. Proto je vhodné se dobře informovat o společnosti, která za vydaným dluhopisem stojí. Nejméně rizikové dluhopisy z privátní sféry bývají ty emitované bankami, ale také třeba energetickými společnostmi.

Finanční žebřík z termínovaných vkladů

Mezi konzervativní způsoby, jak si zajistit pravidelný pasivní příjem, je převedení svých úspor (nebo jejich části) do termínovaných vkladů. Ale pozor, nikoli naráz, nýbrž po částech. A to s různou výpovědní lhůtou termínovaného vkladu. Ideálně tak, abyste mohli inkasovat úrokový výnos každý měsíc. Neznamená to ovšem založit si termínovaný vklad s měsíční výpovědní lhůtou, raději si své vklady rozprostřete v čase. Získáte hned dvojí výhodu. Jednak pravidelný úrokový výnos, jednak každý měsíc možnost rozhodnout se, zda svůj vklad takzvaně „otočíte“ na další periodu, nebo zda peníze použijete na cokoli jiného. Třeba pro jiný druh pasivního příjmu.

Spořicí účet jako pasivní příjem

Pro případ, že byste chtěli mít své úspory kdykoli k dispozici, se jako vhodný jeví spořicí účet. V současné době, kdy základní úroková sazba České národní banky činí rovných sedm procent, je možné najít i spořicí účet se solidním úrokem. Byť žádný z nich nedokáže převážit nad aktuální mírou inflace. Výhodou ovšem je, že na spořicím účtu vám banka úroky připisuje každý měsíc, a tak stačí jen převádět úrokový výnos na běžný účet a na spořicím nechat své úspory dál vydělávat. Pokud disponujete větším objemem úspor (nad ekvivalent 100 tisíc eur), pak je rozprostřete mezi více bankovních domů. Protože v takovém případě jsou vaše peníze zároveň ze zákona pojištěny, a to až do stanovené výše 100 tisíc eur.

Staňte se podílníkem v malé či střední firmě

Pamatujete si pořad Den D? Právě v něm se potkávali investoři s lidmi, kteří chtěli vstoupit na trh s produktem či službou, které měly potenciál oslovit nemalou část zákazníků. Začínající podnikatelé tímto způsobem hledali investora, který by zafinancoval jejich rozjezd a zároveň by se stali podílníkem v jeho společnosti. A tedy i s nárokem na podíl na zisku. Nemusíte investovat zrovna do start-upu (je to poměrně rizikové), ale získat větší či menší podíl v malých a středních firmách, které jsou již na trhu zavedené, je také jedna z možností pro zajištění pasivního příjmu.

Nabídněte fotky fotobankám

Poměrně zajímavou formou pro získávání pasivního příjmu je vytvářet fotografie a nabídnout je za licenční poplatek fotobankám. Nápaditých fotografií, které je možné využívat jako ilustrační k nejrůznějším textům na internetu, není nikdy dost. Pokaždé, když si vaše minidílko někdo vybere, inkasujete odměnu. Není výjimkou, že jedna fotografie je vybrána i několikrát. Fotobank existuje poměrně hodně, zkuste se do několika z nich zaregistrovat.

fotobanka

Staňte se youtuberem nebo tiktokerem

V tomto případě už nejde o ryze pasivní příjem, budete muset vyvíjet určitou aktivitu. Ale pokud je to zároveň váš koníček, byl by doslova hřích, abyste to dělali zadarmo. O co jde? Natáčejte videa, která mají potenciál přitáhnout pozornost lidí, kteří brouzdají internetovým prostorem. Čím větší sledovanost vaše videa budou mít, tím větší šance, že se váš koníček stane jedním ze zdrojů pravidelného příjmu.

Založte web či blog a umístěte reklamu

Jedná se o podobný princip jako v případě natáčení videí pro různé platformy. I zde jde primárně o sledovanost a s tím související možnost umístění reklamy na vaši webovou stránku nebo blog. Reklamu si můžete zajistit u přímého inzerenta, což je těžší varianta, nebo umístěním pomocí reklamních systému od zavedených společností jako AdSense, Ezoic nebo Sklik. Jakmile návštěvník vaší webové stránky klikne na automaticky zobrazovanou reklamu, dostanete zaplaceno. Váš web či blog můžete rovněž spojit s již zmíněným nástrojem, a to affiliate marketingem.

Přečtěte si také: Recenze konkurenční platformy BitMarkets

blog

Pojízdná reklama na vašem autě je také pasivní příjem

Máte automobil, se kterým najezdíte desetitisíce kilometrů za rok, a navíc jsou vaše trasy pestré? Pak byste mohli zvážit, zda si na svůj vůz nenecháte umístit reklamu. Pro inzerenta jde v takovém případě o poměrně laciný způsob, jak o sobě dát vědět, pro vás je to přilepšení do vašeho rozpočtu. Nebo alespoň příspěvek na provoz auta. Existují platformy, kde svůj vůz můžete jako potenciální nosič zaregistrovat, dávejte ale pozor, abyste nenaletěli podvodníkům, kteří od vás jen vyberou registrační poplatek, ale nikdy vám žádnou reklamu umístitelnou na vaše auto nenabídnou.

Máte zahradu? Nabídněte ji cestovatelům a získejte tak pasivní příjem

V poslední době se rozšiřují možnosti, jak vydělávat třeba i na své zahradě. Jednou z nich je například platforma Bezkempu.cz. Jde o typ bookingové služby, prostřednictvím které lidé nabízejí svůj pozemek (typicky zahradu) za úplatu cestovatelům, kteří se nechtějí ubytovávat v kempech či jiných podobných zařízeních. Stejně tak je možné pronajmout vaše sportovní vybavení. I v tomto případě si tak můžete zajistit zajímavý přivýdělek, který může být (ale nemusí) sezónní záležitostí.

Pasivní příjem – Shrnutí a pár rad závěrem

Možností pasivních příjmů je mnoho, snažili jsme se vytipovat ty, které by pro vás mohly být nejzajímavější. Pamatujte ale na podobnou poučku, jako v případě investic. A sice vždy vyvažujte riziko a potenciální výnos. I zde totiž platí, že co může na první pohled vypadat zajímavě z hlediska výdělku, může přinášet celou řadu rizik, která mohou zpočátku zůstat vašemu zraku skrytá.

To se týká především situací, kdy něco pronajímáte. Proto je vhodné mít dostatečně smluvně ošetřenu zejména odpovědnost za vzniklé škody na věci, kterou jste se rozhodli pronajímat, aby vám nakonec nezbyly jen oči pro pláč. V případě finančních investic, které vám mají generovat pasivní příjem, zase dávejte pozor na riziko ztráty takové investice.

Zároveň si uvědomte, že čistě pasivní příjem, tedy že by vám někdo posílal peníze, aniž byste předtím museli hnout prstem, neexistuje. Rozdíl oproti příjmu aktivnímu spočívá jen v tom, že zde se největší úsilí koncentruje na samý počátek. Tedy na fázi, kdy si zdroje pasivního příjmu teprve budujete. Ale i později budete muset své zdroje pasivních příjmů čas od času kontrolovat, případně měnit jejich nastavení.

Co říci závěrem? Nebojte se, zároveň však buďte obezřetní. Pasivní příjem si může zajistit skutečně každý. Nejste-li si jisti, zkuste se poptat ve svém okolí, zda někdo již s pasivním příjmem náhodou nemá nějaké zkušenosti. Možná budete překvapeni, kolik lidí s pasivním příjmem kolem vás žije.

Poračujte na další článek: V čem podnikat v tomto roce: co se vyplatí?

Článek je dostupný i ve slovenské verzi zde.