ecb

Euro se vůči americkému dolaru dostalo na dvanáctitýdenní maximum poté, co Evropská centrální banka posílila program na obnovu ekonomiky eurozóny po koronavirové krizi. Euro posílilo o více než jedno procento.

Evropská centrální banka zvýšila objem prostředků svého Pandemického programu pohotovostních nákupů (PEPP – Pandemic Emergency Purchase Program). A to na 1,35 bilionu eur z předchozích 750 miliard. ECB také prodloužila možnost těchto nákupů využít až do června příštího roku s tím, že je bude možné prodlužovat až to do konce roku 2022.

Podle analytiků jde o jasný signál, že Evropská centrální banka je připravena významně posílit impulsy, které povedou k rychlejšímu zotavení ekonomiky eurozóny. Ta se díky tomu může z recese dostat dříve než hospodářství britské či americké.

Euro na krok Evropské centrální banky zareagovalo pozitivně, když posílilo o více než jedno procento vůči americkému dolaru. Jedno euro nyní stojí 1,1361, zatímco ještě ve středu se pohybovalo na úrovních kolem 11349 dolaru za euro. Jednotná evropská měna se tak dostala na nejvyšší úrovně vůči dolaru od 11. března letošního roku. Je tedy nejsilnější za posledních dvanáct týdnů.