Nejen americké akcie zakončily srpnové obchodování v záporném teritoriu. Špatná nálada investorů dorazila také na evropské trhy. Pouze hlavní akciové trhy v Asii během srpna nepatrně získaly.

Mírně posílila jen Asie

Evropu i Spojené státy stále provází vlna výprodejů na akciových trzích. Mají za sebou čtvrtý den poklesu v řadě a za celý srpen rovněž končí v červených číslech. Hlavní index newyorské burzy S&P 500 uzavřel o procento slabší v porovnání se začátkem srpna.

Evropa je na tom o něco hůř. Frankfurtská burza během srpna ztratila více než pět procent, podobně jako burza v Londýně. Mírné posílení si naopak připsaly burzy v Tokiu nebo Šanghaji, kde došlo k vzestupu jejich hlavních indexů o více než procento.

Očekávání investorů byla jiná

Přitom v průběhu července se zdálo, že to nejhorší mají světové burzy za sebou, když od začátku letošního roku soustavně oslabovaly. Zjevně se však jednalo jen o dočasnou rally, neboť málokdo si dovedl představit, že inflace v eurozóně nebo ve Spojených státech ještě poroste. A tedy že bude nutné zpřísňovat měnovou politiku centrálních bank. Jenže stalo se a investoři začínají být nervózní.