Ulice Hongkongu v noci

Akcie na burze v Hongkongu dnes odepsaly téměř šest procent, zatímco hlavní index čínských akcií oslabil o více než čtyři procenta. Silným propadem trhy reagují na sílící výskyt nových případů nákazy koronavirem, kterých Čína registruje nejvíce za dva roky, tedy od začátku pandemie. Vliv má ale podle analytiků i nejistota kolem ukrajinské krize.

Index Hang Seng, který je hlavním cenovým indikátorem na burze v Hongkongu, odepsal 5,72 procenta a uzavřel na 18.415,08 bodu. Je tak nejníže za posledních šest let. Index CSI 300, který sleduje vývoj cen akcií na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, pak odepsal 4,57 procenta na 3983,81 bodu.

„Jsou to teď opravdu docela těžké podmínky. Myslím tím, že trhy už klesly neuvěřitelně hluboko,“ řekl v rozhovoru v televizi CNBC hlavní analytik Steve Brice ze společnosti Standard Chartered Wealth Management.

Na jiných trzích v Asii byla situace příznivější. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 počáteční ztráty smazal a den uzavřel růstem o 0,15 procenta na 25.346,48 bodu.