Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde američtí vojáci při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu.
Index Dow Jones klesl o 233,92 bodu, tedy 0,81 procenta, na 28.634,88 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se snížil o 23 bodu, neboli 0,71 procenta, na 3234,85 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 71,42 bodu, čili 0,79 procenta, na 9020,77 bodu. Za celý týden Dow Jones mírně klesl o 0,04 procenta a S&P 500 ztratil 0,17 procenta. Nasdaq naopak stoupl o 0,16 procenta.
Američtí vojáci v noci na dnešek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého Washington spojuje mimo jiné s plánováním teroristických útoků proti Spojeným státům. Noční útok, který nařídil prezident Donald Trump, znamená eskalaci napětí mezi Íránem a USA, a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice.
Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka, napsala agentura Reuters.
Klesly hlavně akcie bank, protože zpráva o útoku poslala dolů výnosy amerických státních dluhopisů. Prudký růst cen ropy pak způsobil ztráty leteckým společnostem, v čele s American Airlines Group a United Airlines Holdings. Naopak posílily zbrojovky Northrop Grumman a Lockheed Martin. Akcie výrobce elektrických aut Tesla po zveřejnění prodeje za čtvrté čtvrtletí stouply na nový rekord.
Na akciový trh nemělo téměř vliv zveřejnění zápisu z prosincového zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed). Bankéři se na něm shodli, že by úrokové sazby měly zůstat beze změny ještě nějaký čas.
Investoři v reakci na eskalaci napětí na Blízkém východě obrátili svůj zájem k bezpečnějším investicím. To pomohlo na devizovém trhu vzhůru japonskému jenu. Rostl i dolarový index, po zprávě o aktivitě ve zpracovatelském sektoru však většinu zisků smazal.
Japonský jen dnes posílil vůči dolaru o 0,4 procenta na 108,10 JPY a k euru o půl procenta na 120,66 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se nepatrně zvýšil o 0,04 procenta na 96,88 bodu. K euru dolar posílil o 0,1 procenta na 1,1162 USD.
Zdroj: ČTK
[…] aktuálního hospodářského vývoje navíc nehrozí, že by se Spojené státy dostaly v dohledné době do recese. Pokud tedy Donald Trump neudělá nějakou fatální chybu […]