Akcie ve Spojených státech zpevnily, indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely poblíž 14měsíčních maxim.

Akcie ve Spojených státech zpevnily, indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely poblíž 14měsíčních maxim. Investoři se na základě hospodářských statistik přiklání k tomu, že americká centrální banka (Fed) se blíží ke konci svého agresivního zvyšování úrokových sazeb.

Dařilo se všem

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 1,26 procenta a zakončil obchodování na 34.408,06 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,22 procenta na 4425,84 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,15 procenta na 13.782,82 bodu.

Výnosy dluhopisů americké vlády klesly poté, co řada statistik hospodářství USA poukázala na zmírnění inflace.To pomohlo vyrovnat obavy z budoucího zvýšení sazeb a podpořilo rekordní růst akcií společností Microsoft (o 3,19 procenta) a Apple (o 1,12 procenta).

Konec zvyšování sazby

Fed ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 5,00 až 5,25 procenta. Přerušila tak sérii deseti zvýšení úrokových sazeb za sebou. Ve výhledu sice Fed naznačil, že do konce letošního roku se úroky pravděpodobně zvýší ještě o půl procentního bodu, pro investory je to však známkou toho, že současný cyklus zpřísňování měnové politiky ve vyspělých ekonomikách se blíží ke konci.

Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila podle očekávání základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků poosmé za sebou a naznačila možnost dalšího zpřísnění měnové politiky, kterým se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli.

Na devizových trzích po zvýšení úroků ECB zpevnilo euro. Vůči japonskému jenu se jednotná evropská měna vyšplhala na 15leté maximum, vůči dolaru na pětitýdenní maximum.

zdroj: ČTK