Aktivita ruského zpracovatelského průmyslu v červnu pokračovala v mírném růstu, protože oživování domácí poptávky kompenzuje prohlubující se propad exportu.

Ruský průmysl pod tlakem

Index aktivity zpracovatelského průmyslu se v červnu zvýšil na 50,9 bodu z květnových 50,8 bodu. Zůstal tak nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. V období od února do dubna se index nacházel pod touto hranicí, ruský průmysl se totiž dostal pod tlak kvůli sankcím, které na Rusko začaly uvalovat západní země v reakci na útok na Ukrajinu.

Pokles exportu

V červnu ruský zpracovatelský průmysl podle průzkumu již pátý měsíc za sebou vykazoval pokles exportu, který však pomohly kompenzovat vyšší zakázky od domácích podniků. Podle odhadů společnosti Renaissance Capital se západní sankce dotkly zhruba třetiny ruského exportu. Na zahraniční poptávku po ruském zboží má negativní vliv také silný kurz rublu, za nímž stojí omezení pro pohyb kapitálu a klesající dovoz, který snižuje poptávku po zahraničních měnách v Rusku.

Ruské podniky v průzkumu hlásily rovněž výrazné logistické problémy a potíže při získávání surovin, protože západní sankce narušily jejich dodavatelské řetězce, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK