Spojené státy čelí stupňující se inflaci. Spotřebitelské ceny rostou nejrychleji za posledních 13 let. Nejvíce zdražovala ojetá auta, a to o 45,2 procenta. Jen o desetinu procentního bodu nižší cenový nárůst nastal u benzínu. O více než 40 procent meziročně zdražily prakticky všechny energetické komodity, a cena energie jako celku vzrostla meziročně o 24,5 procenta.

Podle údajů amerického Bureau of Labor Statistics dvouciferným tempem zdražovalo ještě zboží v oddíle doprava, nejmenší zvýšení cen pak nastalo u několika typů komodit v poddíle potraviny. U zdravotnického materiálu jako jediné položky ve spotřebním koši došlo k meziročnímu poklesu cen, a to o 2,2 procenta.

Podle analytiků ale stále není důvod k panice, protože jde o jednorázové faktory, které ženou cenovou hladinu v USA vzhůru dlouhá léta nevídaným tempem. Podobný náhled experti očekávají také od Federálního rezervního systému. A to navzdory faktu, že rovněž jádrová (měnověpolitická inflace) vzrostla a je nejvyšší od listopadu 1991.