Americké akcie brzy porostou, naznačují historické zkušenosti. Kdo nezná svou historii, je odsouzen k tomu, že ji prožije znovu, praví známé rčení. Otázkou je, zda se dá aplikovat také na predikci vývoje akciového trhu. Poválečný vývoj hlavního indexu na Wall Street ale naznačuje, že se o historickou zkušenost opřít dá.

Americké akcie ztratily necelou pětinu své hodnoty

Americké akcie v dosavadním průběhu letošního roku ztratily necelou pětinu své hodnoty, Právě o téměř 20 procent totiž klesl hlavní index newyorské burzy S&P 500. Historie ale ukazuje, že Wall Street možná stojí před obratem trendu, a že akcie začnou zase sílit.

Index S&P 500 totiž během tří let zcela vymazal ztráty poté, co se jeho hodnota propadla o 20 či více procent. A to v osmi z devíti případů, k nimž došlo od roku 1957. Vyplývá to z analýzy Keitha Lernera, hlavního investičního stratéga společnosti Truist.

Hovoří se o ekonomické krizi

A jaký je výhled pro nejbližších šest měsíců? Z historických zkušeností vyplývá, že akcie v šesti z deseti případů zpevnily. Potíž ale může být v tom, poté, co oslabily o 20 procent či více, se v dalším půlroce propadaly hlouběji v dobách, kdy americkou (ale i globální) ekonomiku zasáhla krize. A o té se dnes hovoří stále častěji.