Americké akcie

Akcie ve Spojených státech dnes mírně vzrostly. Obchodování však bylo klidné a na trhu se objevilo jen velmi málo zpráv, které by ovlivnily náladu. Objem obchodů byl nízký, protože řada obchodníků má volno, a hlavní indexy se pohybovaly mezi mírnými zisky a ztrátami. Všechny tři indexy jsou však na cestě k měsíčnímu, čtvrtletnímu i celoročnímu zisku.

Rostou indexy?

Index Dow Jones stoupl o 111,19 bodu, tedy 0,3 procenta, na rekordních 37.656,52 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 6,83 bodu, neboli 0,14 procenta, na 4781,58 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 24,6 bodu, čili 0,16 procenta, na 15.099,18 bodu.

Index S&P uzavřel necelé jedno procento pod svým rekordním maximem z počátku ledna 2022. Dosažení rekordu by potvrdilo, že index vstoupil do býčího trhu, což je termín používaný pro situaci, kdy akcie delší dobu silně rostou a nálada investorů je optimistická. Podle investorů je to důležitý milník, protože to může vyvolat aktivitu investorů, kteří zatím vyčkávají.

Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 si dnes vedli nejlépe výrobci spotřebního zboží. Naopak energetické společnosti klesly kvůli nižším cenám ropy. Těžař bitcoinů Bit Digital dnes výrazně rostl díky oznámení, že plánuje zdvojnásobit své těžařské operace. Akcie společnosti Cytokinetics stouply o 83 procent po oznámení, že její experimentální lék na nemoci srdce splnil hlavní cíl pozdní fáze studie. Prudce posílily i akcie vývojáře léků First Wave BioPharma, který oznámil, že se dohodl na prodeji svého léku na zánětlivé onemocnění střev, napsala agentura Reuters.

Dolar

Americký dolar dnes oslabil a k euru i vůči koši měn se propadl na nejnižší hodnotu za pět měsíců. Může za to očekávání obchodníků, že Fed by mohl brzy začít snižovat svou základní úrokovou sazbu. Objem obchodování na devizovém trhu byl však podobně jako na akciovém trhu nízký, protože velká část obchodníků si vzala až do konce roku volno.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,5 procenta na 100,94 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,6 procenta na 1,1110 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,4 procenta na 141,81 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,2 procenta na 157,47 JPY.

zdroj: ČTK