Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se ve Spojených státech v předposledním týdnu roku 2021 nečekaně snížil. Je tak v tomto období nejnižší od roku 1969.

Počet nových žádostí o práci dosáhl v USA v předposledním týdnu roku 2021 198 tisíc. To je o osm tisíc méně než o týden předtím a zároveň jde o nejnižší číslo od roku 1969 v tomto období. Experti přitom odhadovali, že počet nových žádostí dosáhne 208 tisíc, jedná se tedy o pozitivní překvapení, které jasně signalizuje, že americký trh práce se téměř zcela zotavil z koronavirové krize.

Nasvědčuje tomu také míra nezaměstnanosti, která dosáhla 4,2 procenta, což je nejméně za posledních 21 měsíců. V předvečer propuknutí koronavirové pandemie se míra nezaměstnanosti v USA nacházela jen těsně pod úrovní čtyř procent. Současná nezaměstnanost se tak velmi pravděpodobně nachází na úrovni, která odpovídá plné zaměstnanosti. Tedy stavu, kdy každý, kdo práci hledá, práci najde.

Aktuální situace na americkém trhu práce tak nahrává postupnému zpřísňování měnové politiky ze strany americké centrální banky. Ta se již ústy svého guvernéra Jeroma Powella nechala slyšet, že tak skutečně bude činit.

1 komentář

Comments are closed.