Japonská automobilka Nissan Motor koupí až 15 procent v divizi elektromobilů francouzské společnosti Renault s názvem Ampere.

„Záměrem Nissanu je investovat až do 15 procent podílu v Ampere, což je divize skupiny Renault Group EV & Software v Evropě, s cílem stát se tam strategickým investorem,“ uvedly firmy.

Nová dohoda o změnách

Renault a Nissan už dříve oznámily, že v rámci dohody o změnách v jejich 24 let staré alianci sníží francouzská automobilka podíl ve svém japonském partnerovi na 15 ze současných přibližně 43 procent. Renault převede 28,4 procenta akcií Nissanu do francouzského trustu, čímž se oba partneři stanou v rámci aliance rovnocennými.

Volnější a vyváženější aliance

Podle zdrojů agentury Reuters je cílem dohody učinit alianci na příštích 15 let volnější a vyváženější. Partnerství přinese takzvané synergie ze společných projektů v Evropě, Indii a Latinské Americe a společnosti budou spolupracovat na vlajkové lodi Renaultu, což je oblasti elektromobilů, elektroniky a polovodičových baterií.

Renault bude mít plnou flexibilitu při prodeji akcií Nissanu držených v trustu, ale „nemá žádnou povinnost prodat akcie během určitého předem stanoveného časového období,“ uvedly firmy.

Zdroj: ČTK