Kolem 11:00 SELČ se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk pohyboval kolem 43.941 dolarů, což za uplynulých 24 hodin představuje růst zhruba o 5,7 procenta. Pohyboval se tedy poblíž úrovně před pátečním oznámením čínské centrální banky. Ethereum se ve stejnou dobu obchodovalo za 3120 dolarů, za posledních 24 hodin si připisovalo 12 procent.

„Během víkendu bitcoin prokázal jistou odolnost a nyní smazal většinu ztrát,“ konstatoval analytik Jeffrey Halley ze společnosti Oanda. „Je docela dobře možné, že dříve oznámené zásahy Číny, už byly v cenách zohledněny,“ dodal.

Nedaří se nicméně kryptoburzám a kryptoměnám navázaným na čínské prostředí, upozorňuje agentura Bloomberg. Akcie kryptoburzy Huobi, které jsou kótované na burze v Hongkongu, dnes odepsaly 21,5 procenta. Stejnojmenná kryptoměna za uplynulých 24 hodin podle údajů serveru CoinGecko klesla o zhruba deset procent.

Čínská centrální banka v pátek také uvedla, že kryptotransakce musí být zakázané. Za nezákonné rovněž považuje poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Banka ve své zprávě kritizuje negativní vlivy kryptoměn na finanční systém a jejich využívání při praní špinavých peněz a další kriminalitě.

Zdroj: ČTK