Německý výrobce luxusních automobilů BMW získal od čínských úřadů povolení zvýšit podíl ve společném podniku BMW Brilliance Automotive v Číně z 50 na 75 procent. Pokud tak učiní, hospodářské výsledky automobilového segmentu se jednorázově zlepší o sedm až osm miliard eur (až o 195,2 miliardy Kč).

Změna bude ve finančních výkazech skupiny BMW figurovat od 11. února. Její čínský partner Brilliance China Automotive Holdings si ve společném podniku ponechá zbývajících 25 procent. Šéf BMW Oliver Zipse uvedl, že automobilka prodloužila dohodu o společném podniku do roku 2040.

V říjnu 2018 společnost BMW oznámila, že za převzetí kontroly nad svým hlavním společným podnikem v Číně zaplatí 3,6 miliardy eur. Čína předtím oznámila, že od roku 2022 zruší dlouhodobá pravidla omezující zahraniční vlastnictví domácích automobilek.

Loni dodala německá automobilka zákazníkům v Číně 846.237 vozů BMW a MINI. Proti předchozímu roku to je nárůst o devět procent. Vozy prodané v Číně představují téměř 40 procent celkového prodeje automobilky BMW.

Globální prodej BMW loni překročil 2,2 milionu vozů. Automobilka počtem prodaných vozů v segmentu luxusních aut předstihla Mercedes-Benz, který si předtím držel prvenství pět let.

 

Zdroj: ČTK