Marks & Spencer, tržby, zisk

Britskému prodejci oblečení a potravin Marks & Spencer klesl v uplynulém finančním roce zisk před zdaněním a mimořádnými položkami o 7,8 procenta na 482 milionů liber (13,1 miliardy Kč). Hlavní příčinou byly vyšší náklady na energii a zaměstnance a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Firma ale současně v dnešním sdělení uvedla, že její strategie ozdravení začíná přinášet výsledky, což jí umožní obnovit výplatu dividendy. V letošním roce očekává mírný růst tržeb.

Co je příčinou poklesu zisku?

Celoroční výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří počítali v průměru se ziskem 436 milionů liber. Firma dodala, že zisk snížil také odchod z Ruska a podíl na ztrátách společného podniku zaměřené na internetový prodej potravin Ocado. Tržby se za rok do konce března zvýšily o 9,6 procenta na 11,9 miliardy liber. Tržby z prodeje potravin stouply o 8,7 procenta a v divizi oblečení a potřeb pro domácnost o 11,5 procenta.

M&S pod novým vedením

Po desetiletích neúspěšných snah o obnovu růstu se M&S pod vedením generálního ředitele Stuarta Machina snaží vystavět odolnější podnikání s obnoveným důrazem na kvalitu za pomoci vysokých investic do technologií a internetového obchodu a radikální přestavbou prodejen, uvedla agentura Reuters. Firma také přestala ve fiskálním roce 2019/2020 vyplácet dividendu, aby si vytvořila finanční rezervu v době pandemie nemoci covid-19. Nyní uvedla, že plánuje výplatu dividend obnovit, zatím ale v nižším objemu.

Akcie firmy od začátku letošního roku stouply o 33 procent na 1,64 libry. Zůstávají však hluboko pod úrovní z ledna 2022, kdy jejich cena činila 2,57 libry.

zdroj: ČTK