čnb

Praha 30. ledna (ČTK) – Slavnostním večerem dnes Česká národní banka (ČNB) zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými byli prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále Pražského hradu pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok při zahájení oslav připomněl, že vznik vlastní měny byl v roce 1919 jedním z prvních počinů samostatné Československé republiky. V projevu připomněl historický vývoj československé a české měny i dva důležité ekonomy z počátku československého státu, ministry financí Aloise Rašína a Karla Engliše.
Do Španělského sálu přišli také bývalý prezident Václav Klaus, vedení České národní banky a Národní banky Slovenska nebo kardinál Dominik Duka.

Zeman v projevu připomněl otázku měnové intervence ČNB, proti níž měl dříve výhrady. Řekl, že i nadále má na tuto akci kritický názor. Poznamenal, že po jejím ukončení očekával, stejně jako řada ekonomů, posilování koruny, což se podle něj z nejasných příčin nestalo. Zmínil se také o vstupu ČR do eurozóny. „Usilujme daleko spíše o to, abychom měli stabilní a zdravou ekonomiku. A jaká bude naše měnová jednotka, je z tohoto hlediska méně důležité. Omlouvám se všem fanatikům české koruny, že jsem je svým kacířstvím trochu rozčílil,“ zakončil Zeman projev.

Během večera byla symbolicky pokřtěna zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun, kterou ČNB nechala vyrobit jako symbol oslav. Podle Rusnoka je výročí 100 let měny mimořádná událost, která si zaslouží pomník. Tím má být právě unikátní mince.
Pokřtěna také byla první pamětní bankovka, kterou ČNB vydala. Má nominální hodnotu 100 korun a je na ní vyobrazen mimo jiné Rašín. Křtu se dnes zúčastnila i jeho pravnučka Karolina Breitenmoser-Stransky. Pokřtění se dočkala i kniha Vladimíra Tomšíka 100 let česko-slovenské koruny.

Vývoj české a československé koruny připomíná výstava, která bude na Pražském hradě veřejnosti otevřena od pátku. V expozici je i obří stomilionová mince.