Domů Novinky na trhu

Čína se zatím k rusko-ukrajinské krizi staví zdrženlivě. Na Ukrajině má své ekonomické zájmy

Zatímco Evropská unie a Spojené státy americké zavádějí další a další protiruské sankce, Čína se k situaci zatím vyjadřuje velmi opatrně. Přestože by se mohlo zdát, že se jasně postaví na stranu Ruska.

Zatímco Evropská unie a Spojené státy americké zavádějí další a další protiruské sankce, Čína se k situaci zatím vyjadřuje velmi opatrně

Čínská lidová republika ale má ke svému zatím zdrženlivému přístupu k rusko-ukrajinské krizi poměrně závažné důvody. Ačkoli to na první pohled není patrné, Ukrajina je pro Čínu poměrně významný hospodářský partner. A to jak z obchodního hlediska, tak z pohledu kapitálových toků. Ukrajinsko-čínské ekonomické vztahy se začaly výrazně rozvíjet v roce 2013 poté, co nejlidnatější zemi světa navštívil tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Objem vzájemného obchodu se během následujících šesti let zvýšil o 80 procent na necelých 19 miliard dolarů. Ukrajina do Číny vyváží především komodity jako železná ruda, kukuřice nebo slunečnicový olej, opačným směrem putují zejména stroje a spotřební zboží. Největší objem ukrajinského dovozu připadá právě na Čínu.

V roce 2020 navíc obě země podepsaly dohodu o posílení spolupráce v různých oblastech, především pak ve finančním sektoru, stavebnictví a budování infrastrukturních projektů. Čínské investice na Ukrajině dosáhly několik stovek milionů dolarů.