CNBC: Vesmírná společnost SpaceX získá od investorů 750 milionů USD

Mezi investory je společnost Andreessen Horowitz, která byla také spoluinvestorem v Muskově dohodě o převzetí Twitteru. Agentura Reuters už v listopadu uvedla, že SpaceX jedná o nabídce akcií převážně na sekundárním trhu, která by mohla společnost ocenit až na 150 miliard USD.

SpaceX chce vybudovat celosvětové vysokorychlostní připojení k internetu

Společnost SpaceX na základě dohody s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) vynesla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už několik astronautů a dopravila tam i náklad. Vlastní také projekt Starlink, jehož cílem je vytvoření sítě, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. SpaceX už v rámci této iniciativy do vesmíru vypustil přes 2000 družic.

Dobré výsledky společnosti SpaceX

Loni SpaceX dosáhl několika nových milníků. Potýkal se ale se zpožděním svého projektu Starship, který je součástí snahy NASA o návrat kosmonautů na Měsíc. Služba Starlink loni překročila jeden milion předplatitelů a firmě SpaceX se podařilo překonat 60 startů opakovaně použitelných raket za rok prostřednictvím programu Falcon.

Firma nyní pokračuje ve vývoji nosných raket Starship a Super Heavy v závodě v Texasu. Zatím není jasné, kdy přejde k dalšímu kroku programu, který zahrnuje orbitální zkoušky těchto větších nosných raket.

Zdroj: ČTK