Aerolinky nyní vyzvaly soud, aby splnění plánu takzvaně vzal na vědomí a následně schválil ukončení reorganizace společnosti. Soud kvůli tomu nyní vyzval věřitele a insolvenčního správce k případnému vyjádření.

Reorganizační plán jako spása ČSA

České aerolinie jsou od loňského března v úpadku, následně soud povolil jejich reorganizaci. Reorganizační plán, který vypracovala společnost Smartwings, v závěru března přijali ostatní věřitelé společnosti. Následně ho schválil i soud. To bylo podle mateřských Smartwings klíčové pro záchranu aerolinek.

ČSA nyní poslaly insolvenčnímu soudu návrh, podle něhož by měl soud takzvaně vzít na vědomí splnění podstatné části schváleného reorganizačního plánu. Jde zejména o uhrazení pohledávek dvou zajištěných věřitelů. Quiver Beta si nárokovala 55 milionů korun, Lufthansa Technik přes tři miliony Kč.

Hlavními investory budou Šimáně s Vikem

Dále deklarují zánik všech dosavadních podílů starých akcionářů, kdy skoro 98 procent akcií ČSA vlastnily mateřské Smartwings, další 2,2 procenta pak měla Česká pojišťovna. Hlavním investorem ČSA se měla nově stát v lednu založená Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Group Jiří Šimáně a Roman Vik. S tím je spojena i emise nových akcií v hodnotě 30 milionů korun a změny základního kapitálu.

Aerolinky zároveň podle návrhu už načerpaly vypořádací úvěr ve výši 125 milionů korun, který jim poskytli akcionáři na uhrazení dluhů, a také provozní úvěr za 15 milionů pro zajištění fungování firmy. ČSA dále v návrhu uvedly, že hradí i další pohledávky, které považují za nesporné.

Zdroj: ČTK