Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se s odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade.

Dodávky směrem na západ se už od soboty snižovaly. To vedlo k růstu cen plynu v Evropě do blízkosti maxima. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.

Ruský plynárenský gigant Gazprom si na dnešek podle Reuters nezarezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím Jamalu. Ten dodává ruský plyn do Německa přes Polsko. V listopadu se objem i směr toku plynu v Jamalu střídavě obracel z východu na západ, podle toho, kolik plynu odběratelé požadovali.

Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu do mnoha evropských zemí. Má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. „Gazprom dodává plyn podle požadavků zákazníků a plně v souladu se současnými smluvními závazky,“ uvedl v pondělí ruský podnik.

Zdroj: ČTK