Evropská centrální banka bude zvyšovat základní úrokové sazby

Evropská centrální banka by měla po mnoha letech začít zvyšovat své základní úrokové sazby. Její depozitní sazba je dosud nastavena na úrovni -0,5 procenta, očekává se, že i po čtvrtečním „hiku“ by měla ještě zůstat mírně pod nulou.

Čtvrteční zasedání vedení ECB však bude v hledáčku investorů ještě z jiného důvodu. Centrální banka eurozóny by totiž měla představit nástroj, kterým bude schopná ulevovat jižním zemím EU, zejména Itálii, kde začínají růst úrokové sazby z vládních dluhů. Investoři totiž již vnímají rostoucí riziko schopnosti splácet některé dluhy, a tak přirozeně požadují vyšší výnos.

Vládní dluh by mohl stoupnout

Pokud by navíc ECB přistoupila ke zvyšování sazeb, náklady vládního dluhu ještě stoupnou. Investoři ale očekávají, že ECB přijde s řešením, a tak již nyní sázejí na euro proti dolaru. Obě měny se přitom nedávno dostaly na paritu, kdy se dolar a euro po takřka 20 letech obchodovaly v kursu 1 ku 1.

1 komentář

  1. […] Dolar reaguje prudkým posílením a balancuje na hranici parity s eurem, tedy v blízkosti jednoho dolaru za jedno euro. Trhy reagují posílením dolaru kvůli tomu, že tak rostou očekávání, že Fed půjde se sazbou rychleji a strměji nahoru, čímž se bude stávat jeho držba více a více výhodná. Koruna se proti dolaru drží pod hranicí 24,30 USDCZK. […]

Comments are closed.