Přibližně polovina z celkového objemu zkapalněného zemního plynu, který v prosinci Spojené státy americké vyvezli, směřovala do Evropy. Předtím to bylo jen asi 37 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká Energetická informační administrativa.

Za rekordními objemy dovozu amerického zkapalněného zemního plynu do Evropy stojí napjatá situace na evropském trhu. Ceny zemního plynu se před koncem loňského roku dostaly na vůbec nejvyšší úrovně v historii a pomohly je zchladit právě dovozy LNG ze Spojených států. Jenže v posledních dnech se trend opět otočil a plyn na evropském trhu začal znovu zdražovat.

Spojené státy jsou zatím schopny vysokou evropskou poptávku uspokojovat, protože na jejich trhu došlo k přesně opačnému jevu, kdy nabídka plynu asi o desetinu převyšovala poptávku po něm. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho může taková situace trvat, než i cena amerického plynu začne růst. Do hry navíc vstupuje Asie, kde jsou ceny plynu ještě o něco vyšší než v Evropě, což může USA motivovat k jeho vývozu právě do Asie.