V eurozóně ekonomika ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům vzrostla o 0,1 procenta, stejným tempem jako v prvním čtvrtletí.

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala, zatímco v prvních třech měsících roku vykázala proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) zpomalil růst na 0,4 procenta z 1,1 procenta v prvním čtvrtletí.

Stejný pokles jako v první čtvrtině roku

Mezičtvrtletní růst v České republice ve druhém čtvrtletí činil 0,1 procenta po stagnaci v prvním čtvrtletí. Meziročně pak česká ekonomika o 0,4 procenta klesla, což je stejné tempo poklesu jako v prvním čtvrtletí.

V eurozóně ekonomika ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům vzrostla o 0,1 procenta, stejným tempem jako v prvním čtvrtletí. Meziročně pak růst HDP zpomalil na 0,5 procenta z tempa 1,1 procenta v prvním kvartálu. I toto je horší výsledek proti předchozímu odhadu, v němž Eurostat uváděl mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta a meziroční o 0,6 procenta.

Rostoucí ekonomiky EU

Z členských zemí EU mezičtvrtletně nejrychleji rostla ekonomika Litvy, kde růst činil 2,9 procenta. Následuje Slovinsko (+1,4 procenta) a Řecko (+1,3 procenta). Naopak nejhůře si vedlo Polsko, jehož ekonomika mezičtvrtletně o 2,2 procenta klesla. Za ním je Švédsko (-0,8 procenta) a Rakousko (-0,7 procenta).

Pro srovnání – ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí při použití srovnatelné metodiky vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta a stejné tempo měla i v prvním čtvrtletí. Meziročně pak tempo růstu americké ekonomiky zrychlilo na 2,5 procenta z 1,8 procenta v prvním čtvrtletí.

Zdroj: ČTK