Praha loni požádala Brusel o zvýšení limitu pro platbu DPH, kterou mělo Česko pevně stanovenou už od svého vstupu do EU v roce 2004. Tento práh činil 35.000 eur (1,141 milionu Kč v tehdejším kurzu). Nyní unie vyhověla žádosti zvýšit tento limit až na 85.000 eur, v dnešním kurzu asi 2,1 milionu Kč.

Vláda chystá zákon, který ošetří daňový práh

„Pro všechny ty, kteří nechtějí být plátci daně a přitom mají příjmy do dvou milionů, je to dobrá zpráva. Od příštího roku si budou moci vybrat,“ prohlásil po jednání Stanjura. Vláda má podle něj připraven zákon, který zvedne daňový práh na dva miliony korun a zároveň na stejnou částku zvýší možnost využívání paušální daně.

Zvýšení DPH je podle Hospodářské komory legitimní

Zvýšení limitu pro povinné platby DPH na dva miliony korun podle Hospodářské komory ČR ulehčí administrativu drobným podnikatelům. Tím, že Česká republika měla stejný práh posledních 18 let, nebyl zohledněn mzdový ani cenový vývoj za tuto dobu, řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Dodal, že zatímco v roce 2004 průměrná mzda v tuzemsku činila 17.466 korun, loni dosáhla 37.839 korun, což je právě více než dvojnásobek. Požadavek podnikatelů na zvýšení limitu komora proto považuje za legitimní.

Výjimka pro Českou republiku bude platit do konce roku 2024. Od začátku roku následujícího budou mít možnost zvýšit limit na 85.000 eur na základě novely směrnice o DPH všechny členské státy.

Zdroj: ČTK