eu

Kolem 17:35 SEČ si euro k jenu připisovalo přes půl procenta na 126,9 JPY a k švýcarskému franku bezmála 0,1 procenta na 1,0867 CHF. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu stagnoval a pohyboval se kolem 90,31 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,2 procenta na 1,2217 USD.

Británie po referendu z roku 2016 opustila Evropskou unii letos 31. ledna. Přechodné období, během něhož měly být dohodnuty detaily budoucích vztahů, skončí 31. prosince. Dohoda, kterou obě strany po vleklých jednáních domluvily 24. prosince, bude agentury Reuters pro Británii největší změnou od rozpadu britského koloniálního impéria.

Zpráva o dohodě dnes, po vánočních svátcích, zvýšila na trzích chuť riskovat. Hlavní indexy akciových trhů v Německu i ve Spojených státech vystoupaly na maxima. Pražská burza zavřela nejvýše za deset měsíců.

K náladě na trhu dále přispěla skutečnost, že dosluhující americký prezident Donald Trump v neděli podepsal stimulační balík na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19.

Zdroj: ČTK