Mezi 100 nejhodnotnějšími firmami obchodovanými na burze ubývá společností z Evropy. Nejcennější burzovní firmou na světě je ale letos neamerický nováček – saúdskoarabský ropný koncern Saudi Aramco. Evropská jednička – švýcarský potravinářský kolos Nestlé – skončil na 16. místě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila německá pobočka poradenské společnosti Ernst & Young (EY) a na svých stránkách z ní cituje týdeník Der Spiegel.

Tržní hodnota Saudi Aramco, který vstoupil na burzu tento měsíc, byla 26. prosince 1,9 bilionu dolarů (43,2 bilionu Kč). To je zhruba dvakrát tolik než dvanáct burzou nejlépe hodnocených německých společností dohromady, všiml si týdeník.

Za Saudi Aramco následují američtí technologičtí obři Apple s 1,3 bilionu dolarů a Microsoft s 1,2 bilionu dolarů. Čtvrtou příčku obsadila mateřská společnost vyhledávače Google – Alphabet – s 939 miliardami dolarů, v závěsu za ní se umístil největší internetový prodejce na světě Amazon s 926,5 miliardy a po něm na šestém místě provozovatel stejnojmenné sociální sítě Facebook s 592,6 miliardy dolarů. Ze Spojených států pochází více než polovina nejhodnotnějších firem obchodovaných na burze.

Spolu s čínskými podniky, které jsou letos v první desítce dva – internetový prodejce Alibaba na sedmém místě a technologická společnost Tencent Holdings na devátém – burzovnímu žebříčku dominují a podíl Evropy slábne. „Od počátku finanční krize koncem roku 2007 se váhové rozložení na světových burzách masivně přeskupilo,“ řekl šéf německé odnože EY Hubert Barth.

Před finanční krizí mělo v Evropě sídlo ještě 46 ze 100 nejdražších firem. Nyní se jich v první stovce udržela jen polovina. Jen německých firem bylo v roce 2007 mezi stovkou nejlepších sedm – teď se tam dokázaly probojovat jen dvě – na 51. místě se umístil softwarový koncern SAP s burzovní hodnotou 160 miliard dolarů a na 100. místě je průmyslová skupina Siemens s hodnotou 106 miliard dolarů. Zatímco si SAP ve srovnání s loňskem o deset míst polepšil, Siemens se o 11 míst propadl, uvádí EY.

Technologických společností je v desítce burzovně nejhodnotnějších firem letos sedm. Podle Bartha investoři věří, že právě ony budou hospodářství napříště utvářet ještě výrazněji. Z jejich pohledu slibuje hlavní evropské odvětví – výrobní průmysl – jen slabý růst. Vítězné tažení technologických koncernů se proto jeví jako nezastavitelné.

 

Zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.