Světové pojišťovnictví má za sebou kvůli nízkým úrokovým sazbám další rok stagnace. Pojišťovny se letos musí soustředit na digitální transformaci a nové talenty, aby držely krok s rychlými technologickými změnami ve světě. Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy EY.
Zástupci pojišťoven z celého světa se podle ní shodují na tom, že tajnou zbraní, která jim pomůže maximalizovat návratnost investic do nových technologií, do digitální transformace i do nových podnikatelských modelů, jsou lidské zdroje. Získat talenty s potřebnou kvalifikací je ale stále obtížnější. Proto se pojišťovny musí buď přeměnit na technologické firmy, nebo musí přesvědčit celou společnost o tom, proč je pojišťovnictví důležité.
Evropské pojišťovny jsou v obtížné situaci. Musí se vyrovnat se stále přísnější regulací, mimo jiné s novým mezinárodním účetním standardem IFRS 17, který upravuje pojistné smlouvy. Současně se snaží přeškolit své zaměstnance a vytvářet podmínky pro digitální transformaci.
Neživotní pojišťovny musí najít optimální rovnováhu mezi osobním kontaktem s klientem a digitální distribucí, zvládnout regulaci a zmapovat příležitosti a hrozby udržitelného růstu a změny klimatu. Životní pojišťovny usilují o větší nákladovou efektivitu a přicházejí s nabídkou nových propojených zařízení a produktů zlepšujících finanční zdraví klientů, aby vyřešily problém extrémně nízkých úrokových sazeb.
„Je velice pravděpodobné, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na současné nízké úrovni. Evropské pojišťovny proto musí nadále snižovat svou závislost na příjmech z investic jakožto zdroje své ziskovosti,“ uvedl partner týmu pojišťovnictví v EY Karel Svoboda.
Zdroj: ČTK
[…] covid-19 zrušila svůj cíl zisku na celý rok. Allianz patří mezi řadu dalších evropských pojišťoven, které varovaly před dalším vývojem, protože budou čelit požadavkům na odškodné kvůli […]