Společnost a její dceřiné společnosti Genesis Global Capital a Genesis Asia Pacific podaly u amerického soudu žádost o ochranu před věřiteli.

Žádost o ochranu před věřiteli

Společnost a její dceřiné společnosti Genesis Global Capital a Genesis Asia Pacific podaly u amerického soudu žádost o ochranu před věřiteli. Genesis Global Capital uvedla, že má aktiva i závazky v rozmezí jedna až deset miliard dolarů (až zhruba 221 miliard Kč). Počet svých věřitelů odhaduje na 100.000. Úhrn pěti desítek nejvyšších nezajištěných pohledávek činí asi 3,4 miliardy dolarů.

Genesis Global Capital, jeden z největších poskytovatelů kryptopůjček, loni v polovině listopadu po krachu FTX zastavila výběry. Její mateřská společnost Digital Currency Group (DCG) vedla kvůli nedostatku hotovosti důvěrná jednání s různými skupinami věřitelů. Varovala, že pokud se jí nepodaří získat finanční prostředky, nevylučuje bankrot. DCG se ocitla pod finančním tlakem po pádu hedgeového fondu Three Arrows Capital loni v červnu.

Rapidní pokles aktivních úvěrů

Společnost Genesis Global Holdco zprostředkovávala digitální aktiva pro finanční instituce, jako jsou hedgeové fondy a správci aktiv. Na konci loňského třetího čtvrtletí měla podle svých internetových stránek téměř tři miliardy dolarů aktivních úvěrů, což je o 11,1 miliardy dolarů méně než o rok dříve. V loňském roce společnost Genesis poskytla úvěry v kryptoměnách v hodnotě 130,6 miliardy dolarů a zobchodovala aktiva v hodnotě 116,5 miliardy dolarů.

Dvěma největšími dlužníky Genesis byly hedgeový fond Three Arrows Capital a Alameda Research, obchodní společnost úzce spojená s FTX, uvedl zdroj agentury Reuters. Obě zmíněné firmy jsou v konkurzním řízení.

Zdroj: ČTK