Společnost WOOD SPAC One (WSO) ze skupiny Wood & Company se dohodla s majiteli on-line prodejce obuvi a oblečení Footshop na odkoupení jejího až 49procentního podílu. Obě firmy o tom dnes informovaly na tiskové konferenci. Dohoda podléhá schválení akcionářů WSO. Pokud ji schválí, dojde k akvizici podílu a následně fúzi obou společností, čímž se akcie Footshopu stanou veřejně obchodované na pražské burze.

Transakce firem

Úpis do společnosti WSO se uskutečnil loni mezi 10. únorem až 29. dubnem. Za toto období vložilo do její prázdné schránky přes 400 investorů částku celkem 540 milionů korun. Po květnovém uvedení společnosti na pražskou burzu začala akviziční fáze, na kterou měl WSO dva roky.

„Navrhovaná transakce splňuje všechna investiční kritéria stanovená v prospektu WSO, další krok je nyní na investorech,“ uvedl manažer oddělení investičního bankovnictví Wood & Company Oliver Polyák. „Pro Footshop je tato událost příležitostí, jak dále upevňovat svou pozici v regionu a naplňovat své vize,“ doplnil ředitel Footshopu Peter Hajduček.

Footshop míří do světa

Footshop je evropský maloobchodní prodejce prémiové streetwearové obuvi a oblečení, který byl založený v roce 2012 v Praze Hajdučkem. Společnost prodává produkty on-line především v Evropě, její e-shop je dostupný celosvětově. Tržby za rok 2022 přesáhly miliardu korun, 70 procent z nich tvoří tržby mimo ČR.

Footshop zároveň provozuje tři kamenné obchody v Praze, Budapešti a Bukurešti. Firma se stala partnerem značek jako Adidas, Nike, Converse či Vans pro distribuci jejich prémiových řad obuvi i oblečení. V roce 2021 Footshop koupil svého hlavního konkurenta v ČR společnost Queens, pod jejíž značkou nadále provozuje e-shop.

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je akciový produkt s potenciálem atraktivního zhodnocení a zároveň s možností spolurozhodovat o investici. Společnost vzniká jako prázdná schránka založená za účelem akvizice a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. WOOD SPAC One je prvním SPAC v rámci regionu střední a východní Evropy. SPAC poslední roky zažívají rozmach zejména v USA, kde mají tradici od 80. let 20. století.

Zdroj: ČTK