kovy

Protichůdný vývoj zaznamenal během prvních dní nového roku trh s průmyslovými kovy. Zatímco hliník a zinek na začátku týdne mírně podražily, měď se naopak vydala směrem dolů.

Cena hliníku na londýnské komoditní burze vzrostla o více než jedno procento a dostala se přes 2800 dolarů za tunu. Za uplynulý rok tak už hliník zdražil o více než 40 procent. Zinek v úterý posílil jen o půl procenta a tuna se prodává za cenu kolem 3,5 tisíce dolarů. Během uplynulého roku zinek zdražil téměř o 30 procent.

Za cenovým růstem posledního roku u posledních dní jsou narušené dodavatelské řetězce těchto kovů v kombinaci s vysokou poptávkou po produktech, jež se bez těchto kovů neobejdou. Ke zdražení došlo také kvůli sílícím obavám investorů z převládající koronavirové varianty omikron, která se šíří světem.

Opačně se ale strach z omikronu promítl do ceny mědi. Ta v prvních dnech nového roku zlevnila o necelé procento na úroveň mírně nad 9600 dolary za tunu. Za posledních dvanáct měsíců však cena mědi stoupla přibližně o čtvrtinu.