Praha 9. července (ČTK) – Průměrný český investor vydělal v investicích do fondů za první pololetí roku 7,1 %. Z toho akciové fondy zaznamenaly v průměru růst o 12,1 % a dluhopisové 3,2 %. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
„Samotné druhé čtvrtletí bylo pro českého fondového investora znovu úspěšné. V průměru vydělal 0,4 %, a přestože se tento zisk nedá poměřit s předchozím čtvrtletím, rok 2019 se zatím řadí mezi ty investičně úspěšné,“ uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Michael Holec.
Většina fondů v Indexu českého investora byla podle něj podobně jako v prvním čtvrtletí v zisku. Pouze čtyři fondy skončily v druhém čtvrtletí hůře, než ho začaly. Dařilo se většině investičních aktiv včetně zlata. Na své si tak přišli jak konzervativní, tak i dynamičtí čeští investoři. Trhům pomohly centrální banky v Evropě i v USA, negativní vliv na výnosy měla naopak politika amerického prezidenta vůči Číně.
„Pro investice je souhra současných tržních a ekonomických událostí příznivá. Globální napětí a slábnoucí inflace znamená změnu přístupu centrálních bankéřů, kteří jsou nyní dokonce ochotní uvažovat o snižování úrokových sazeb. Hnací motor kapitálových trhů v prvním čtvrtletí letošního roku jim nadále pomáhá, a přestože ekonomický růst ochlazuje, kapitálové trhy si z toho nic nedělají,“ upozornil Holec.
Když trhy rostou, pak jsou to zpravidla akciové fondy, které vydělávají nejvíce. Tentokrát však právě kvůli slábnoucímu ekonomickému růstu a ochotě centrálních bankéřů snižovat sazby, se zhodnotily hlavně dluhopisové fondy. Ty si připsaly během druhého čtvrtletí jedno procento, akciové naopak ztratily 0,3 %.
Nejvíce se dařilo fondům zaměřeným na evropské akciové tituly a na zlato. Absolutně nejvíce si za čtvrtletí připsal fond BlackRock Emerging Europe (11,48 %). Od začátku roku však vládnou akciové fondy zaměřené na technologie, prvenství drží fond Franklin Technology s 27% ziskem.
Nejméně se podle Indexu českého investora během druhého čtvrtletí tohoto roku dařilo fondům zaměřeným na čínské akcie. Úplně největší ztrátu však zaznamenal akciový fond Schroder Global Energy (-14,16 %), zaměřený na energetiku. Pohledem od začátku roku se pak nejméně daří fondům zaměřeným na alternativní způsoby investování, první místo v kategorii nejhorších zaujal fond Schroder Alternative Risk Premia (-10,68 %).
Loni podílové fondy spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 %hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 %, fondy peněžního byly naopak v korunovém vyjádření přes čtyři procenta v plusu. Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí 2019 o 38,2 miliardy na 511,1 miliardy korun.
Zdroj: ČTK
[…] Fincentrum je největším zprostředkovatelem hypotečních úvěrů v ČR a na Slovensku. V roce 2018 zprostředkovali poradci Fincentra 13.365 hypotečních úvěrů v celkovém objemu přesahujícím 30 miliard Kč. V roce 2018 se stala stoprocentním vlastníkem Fincentra švýcarská skupina Swiss Life. […]