Analytici podle agentury Reuters čekali, že inflace klesne na 0,8 procenta. Proti předchozímu měsíci pak ceny klesly o 0,3 procenta.

Vepřové maso je v Číně velmi populární, tato položka tvoří velkou část indexu spotřebitelských cen.

Čína vykazuje v posledních týdnech jasné známky zotavení z propadu způsobeného koronavirovou krizí. Analytici se domnívají, že Čína bude letos jedinou velkou zemí světa, jejíž ekonomika vzroste. Nízká inflace by však mohla zkomplikovat plány čínské centrální banky, která už naznačila, že chce svou měnovou politiku do určité míry normalizovat. Tomu by trvale nízká inflace ale mohla zabránit, upozornila agentura DPA.

Pokud meziměsíční růst inflace zůstane v příštích měsících utlumený, je zde pravděpodobnost, že index spotřebitelských cen může klesnout do deflačního pásma,“ řekl ekonom finančního ústavu HSBC Ťing-jang Čchen. „I když postupné zotavování spotřeby domácností a nižší srovnávací základna mohou v příštím roce podpořit vzestupnou trajektorii inflace, my se domníváme, že možnost deflace v příštích měsících pravděpodobně zabrání, aby čínská centrální banka do konce roku zpřísnila svou měnovou politiku,“ dodal.

Naději na zlepšení nepřináší ani vývoj výrobní inflace, která je považována za důležitý ukazatel budoucího vývoje spotřebitelských cen. Výrobní ceny klesly v říjnu meziročně o 2,1 procenta, stejným tempem jako v září. Mohla za to hlavně slabá poptávka po pohonných hmotách, přestože obchod a zpracovatelský sektor zažívají solidní oživení.

Zdroj: ČTK