Ekonomické oživení v Číně a lepší než očekávaná situace v Evropě či ve Spojených státech. A s tím související pokračování zelené transformace. To jsou hlavní důvody, proč je třeba počítat s růstem cen hliníku, mědi nebo niklu v nadcházejících měsících.

Investiční banky vesměs očekávají, že kovy potřebné pro zelenou transformaci včetně nástupu elektromobility budou v tomto roce zdražovat. Přitom v první polovině loňského roku došlo na globálních trzích ke všeobecnému ochlazení. Důvodem byly obavy z dopadů ruské vojenské agrese na Ukrajině, energetické krize o očekávaného příchodu hospodářské recese.

Jenže pomyslnou čáru přes rozpočet udělalo nenadálé uvolnění proticovidových opatření v Číně a nečekaná odolnost evropské a americké ekonomiky vůči inflačnímu šoku. Zdá se tedy, že Evropa ani Spojené státy neupadnou do recese, ale spíše jen dojde k výraznému zpomalení hospodářského růstu.

Naproti tomu Čína bude nejspíše v tomto roce výrazně oživovat s tím, jak došlo k uvolnění proticovidových opatření. Jistým rizikem je, že nastane něco jako spontánní lockdown, protože nákaza koronavirem se Čínou šíří doslova jako lavina.

Investiční banky vesměs očekávají, že cena hliníku v tomto roce vzroste nad úroveň tří tisíc dolarů za tunu, banka Goldman Sachs dokonce počítá s cenou mírně nad 3,5 tisíci s tím, že letošní průměr se bude pohybovat na 3125 dolarů za tunu.

V případě mědi Goldman Sachs očekává průměrnou cenu pro tento rok mírně pod 10 tisíci dolary za tunu. V roce 2024 se pak má cena tohoto kovu zvýšit v průměru na 12 tisíc dolarů. To je asi o čtvrtinu více, než za kolik se měď aktuálně prodává.

Pokud jde o nikl, banka ING odhaduje, že se jeho cena bude pohybovat v tomto roce mezi 21 a 22 tisíci dolary za tunu. Agentura Fitch Solutions pak vidí letošní průměr kolem 22 tisíc dolarů za tunu.

-red-