Japonská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí díky soukromé spotřebě v přepočtu na celý rok tempem 2,2 procenta, což představuje zrychlení oproti revidovanému růstu o 0,1 procenta v období od ledna do března.

Třetí největší ekonomika světa posílila

Informovala o tom dnes v předběžné zprávě japonská vláda. Původní údaj za první čtvrtletí byl pokles o půl procenta. Jeho revize znamená, že třetí největší ekonomika světa posílila tři kvartály za sebou. Růst ve druhém čtvrtletí byl nižší, než čekali analytici. Ti v průměru odhadovali zvýšení o 2,5 procenta.

Výkon japonské ekonomiky za druhý kvartál je podle agentury Reuters známkou toho, že se země se zpožděním konečně zotavuje z poklesu způsobeného pandemií covidu-19. Výhled však zůstává nejistý kvůli pandemii, zpomalení globálního růstu, problémům s dodávkami a rostoucím cenám surovin, které zvyšují životní náklady domácností.

Nárůst soukromé spotřeby

K růstu přispěl především nárůst soukromé spotřeby, která utváří více než polovinu japonského hrubého domácího produktu (HDP), o 1,1 procenta. Tento nárůst byl však menší, než předpokládali analytici, kteří odhadovali zvýšení o 1,3 procenta.

Japonsko zaostává za ostatními velkými ekonomikami v plném zotavení z dopadů pandemie kvůli slabé spotřebě. K tomu zčásti přispěla protipandemická opatření, která trvala až do března.

Zdroj: ČTK